birgün

27° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 08.09.2015 15:08

Venedik'te 'Abluka'ya büyük övgü: Çok güçlü

Venedik'te 'Abluka'ya büyük övgü: Çok güçlü

Venedik’te süren, dünyanın en prestijli sinema etkinliklerinden Venedik Film Festivali’nde dün gece , Emin Alper’in ‘Abluka’sı gazetecilerin ve film eleştirmenlerinin karşısına çıktı. Radikal'deki haberde filmin, festival kapsamındaki basın gösteriminde beğeniyle karşılandığı yer aldı. Alper’in ikinci uzun metrajı olan ve Altın Aslan için yarışan ‘Abluka’yla ilgili övgü dolu Twitter mesajları paylaşılırken, Hollywood Reporter dergisinde yer alan eleştiride de filmden ‘heyecan verici’ diye bahsedildi.

İlk filmi ‘Tepenin Ardı’yla büyük bir çıkış yapan Emin Alper’in’Abluka’sı yoğun bir politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikâyesini anlatıyor. Hollywood Reporter’da Boyd van Hoeij tarafından kaleme alınan değerlendirmede “Bu etkileyici drama; küçük bir ailenin, tüm olayların kabahatini göremediğimiz ‘ötekilere’ attığını anlatan, Emin Alper’in ilk filmi ‘Tepenin Ardı’nın büyük şehir varyasyonu gibi. Burada da şiddet ve paranoya atmosferi içindeki iki kardeşi görüyoruz. Süresinin biraz uzun oluşu ve sonlara doğru da örtük bir anlatıma sahip olması nedeniyle izleyiciyi içine çekmekte zorlanmasına rağmen ‘Abluka’; Türk sinemasında gittikçe daha ilginç bir yeni ses olarak öne çıkan bir ismin, ikinci heyecan verici işi” denildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol