Google Play Store
App Store
Venezuela'da askeri isyan bastırıldı

Venezuela'da, askeri bir isyanın kısa sürede bastırıldığı açıklandı.

Venezuela'da ülkenin en büyük üçüncü kenti Valencia'daki bir askeri üste yaşanan hareketlilik ve eski bir yüzbaşı liderliğindeki silahlı kişilerin yayınladıkları videoyla halkı ayaklanmayla çağırmaları, ordu içinde Nicolas Maduro hükümetine karşı isyan çıktığına dair haberleri de beraberinde getirdi.

Yayınlanan videoda, etrafında kamuflaj kıyafetli 15 kişi bulunan ve isminin Juan Carlos Caguaripano olduğunu açıklayan eski yüzbaşı, "Bu bir darbe değildir... Anayasal düzenin yeniden kurulması için yapılan bir sivil ve askeri eylemdir" diyerek, acilen bir "geçiş hükümeti kurulması ve serbest seçimler düzenlenmesi" çağrısında bulundu.

İktidardaki Sosyalist Parti'nin başkan yardımcısı Diosdado Cabello, Twitter'dan yaptığı açıklamada, durumun kontrol altında olduğunu ve "askeri üsse saldıran teröristlerin gözaltına alındığını" duyurdu. Görgü tanıkları, şafak öncesi gerçekleşen olay sırasında silah sesleri duyduklarını belirtmişti.

Reuters'ın haberine göre, yetkililer, teröristlerin üsten silah çalmaya çalıştığını ve saldırı sonrası yedi kişinin gözaltına alındığını söyledi.

"Hedef Bolivarcı devrim"

Hükümet, ABD destekli sağcılar tarafından planlanan saldırının amacının, eski Devlet Başkanı Hugo Chavez tarafından başlatılan Bolivarcı devrimi yıkmak olduğunu açıkladı.

Sosyalist Parti yetkilisi Elias Jaua, "Miami'deki hezeyanlı akıllarca planlanan bu saldırılar, sadece Bolivarcı halkın ve silahlı kuvvetlerimizin moralini yükseltmeye yarar" ifadesini kullandı.