birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

Venezuela'da hapishanede isyan: 40 ölü, 50 yaralı

Ülkenin Guanare kentindeki Cepella ismiyle bilinen Llanos Cezaevi'nde isyan çıktı. İsyanda 40 kişi hayatını kaybederken, 50 kişi de yaralandı

DÜNYA 02.05.2020 10:32
Venezuela'da hapishanede isyan: 40 ölü, 50 yaralı
Abone Ol google-news

Venezuela’da bir hapishanede çıkan isyanda en az 40 kişinin yaşamını yitirdiği, 50’den fazla kişinin yaralandığı belirtildi.

Venezuela’nın Guanare kentindeki Llanos hapishanesinde isyan çıktı. Yakınlarının mahkumlara yiyecek getirmelerine izin verilmesini isteyen bir mahkumun protestosuyla başlayan isyan, mahkumlar ve gardiyanlar arasında silahlı çatışmaya dönüştü. Yerel kaynaklar tarafından yapılan açıklamada, çıkan olaylarda en az 40 kişinin hayatını kaybettiği 50 kişinin yaralandığı belirtildi. Bir ulusal muhafızın el bombası patlaması nedeniyle, bir gardiyanın ise bıçaklanma sonucu yaralandığı öğrenildi.

Venezuela Cezaevlerinden sorumlu Bakan Iris Varela yaptığı açıklamada, bir grup mahkumun hapishanenin dışında nöbet tutan görevlilere saldırdığını söyledi.

Politik ve ekonomik krizin yaşandığı Venezuela’da yaklaşık 110 bin mahkum bulunduğu tahmin ediliyor. İnsan hakları yetkilileri, aşırı kalabalık olan hapishanelerde silah ve uyuşturucu çetelerinin bulunduğunu ve şiddet olaylarının yaşandığını belirtiyor.

İHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol