Venezuela’dan ABD’li diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 72 saat süre

12.03.2019 19:24 DÜNYA
Venezuela Dışişleri Bakan Jorge Arreaza, ABD’nin diplomatik personeline ülkeden ayrılmaları için 72 saat süre tanındığını ifade etti. ABD diplomatik personelinin ülkenin istikrarını ve bütünlüğünü tehdit ettiğini kaydeden Arreaza Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin, Venezuela yönetimi ile yeniden diplomatik ilişki kurmak istemesi halinde, bunun ancak Birleşmiş Milletler (BM) üzerinden yapılması gerektiğini vurguladı. Venezuela Devlet Başkanı […]

Venezuela Dışişleri Bakan Jorge Arreaza, ABD’nin diplomatik personeline ülkeden ayrılmaları için 72 saat süre tanındığını ifade etti.

ABD diplomatik personelinin ülkenin istikrarını ve bütünlüğünü tehdit ettiğini kaydeden Arreaza Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin, Venezuela yönetimi ile yeniden diplomatik ilişki kurmak istemesi halinde, bunun ancak Birleşmiş Milletler (BM) üzerinden yapılması gerektiğini vurguladı.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, 23 Ocak’ta ABD ile tüm diplomatik ilişkileri kesme kararı alarak, ABD’li diplomatların Venezuela’dan ayrılmasını istedi. 

ABD Dışişleri Bakanlığı, ocakta Venezuela’daki ABD Büyükelçiliğinde görevli ikinci derece personeline ülkeyi terk etmesi talimatı verdi fakat birinci derece personelin görevlerine devam edeceğini açıkladı. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “ABD, Venezuela’daki büyükelçiliğinde bulunan tüm personelini bu hafta geri çekecek. Bu karar, Venezuela’daki kötüleşen durumu ve ABD büyükelçiliğindeki diplomatik personelin varlığının ABD politikasında bir kısıtlama haline geldiği sonucunu yansıtıyor” ifadesini kullandı.