Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Brezilya'nın ev sahipliğinde düzenlenecek Güney Amerika Ulusları Birliği (UNASUR) zirvesine katılmak üzere Brezilya'ya gitti. 2019'da Brezilya'ya giriş yasağı konulan Maduro, en son 2015'te ülkeyi ziyaret etmişti.

Kaynak: AA
Venezuela Devlet Başkanı Maduro, 8 yıl sonra Brezilya'yı ziyaret etti

UNASUR zirvesi için Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva'nın davetlisi olarak ülkeye 8 yıl sonra gelen Maduro, mevkidaşı tarafından Devlet Başkanlığı Sarayı Planalto'da karşılandı.

İki lider baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Maduro, Brezilya'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, sağ ideolojiler tarafından ülkesine yönelik aşırılık yanlısı bir model uygulandığını ve Brezilya'daki bütün kapıların hükümetlerine kapatıldığını söyledi.

Brezilyalı iş insanlarına ve şirketlerine kapılarının açık olduğunu belirten Maduro, "Umarım bir daha kimse Brezilya ile Venezuela arasındaki kapıları kapatmaz" ifadesini kullandı.

"YENİ KÜRESEL SİSTEM İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Maduro, Latin Amerika birliğinin sağlanmasının önemine dikkati çekerek, "Güney Amerika halkları yüzyıllarca inkar edildi, bu sebeple Latin Amerika birliğinin tek bir halk olarak hüküm sürdüğü yeni küresel jeopolitik sistem için çalışıyoruz" diye konuştu.

"VENEZUELA BRICS'E KATILMALI"

Lula ise Venezuela'nın, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın oluşturduğu BRICS grubuna dahil olması taraftarı olduğunu belirterek, "Yakında bunu ele alacağız ve çeşitli entegrasyon taleplerini değerlendirmemiz gerekiyor" dedi.

4 ANLAŞMA İMZALANDI

Heyetler arası toplantıya taraflardan Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, Dışişleri Bakanı Yvan Gil, Brezilya Devlet Başkan Yardımcısı Geraldo Alckmin, Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieira olmak üzere çok sayıda üst düzey yetkilinin katıldığı bilgisi paylaşıldı.

İki ülke arasında bilim, teknoloji, tarım, ulaşım, enerji, su ürünleri, balıkçılık, turizm ve kültür alanında iş birliği amacıyla 4 anlaşmanın imzalandığı bildirildi.

NE OLMUŞTU?

Brezilya'da 2018'de göreve gelen aşırı sağcı eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, 2019'da çıkardığı kararname ile Maduro'nun ülkeye girişini yasaklamış ve Karakas'taki Brezilya büyükelçiliğini kapatarak Venezuela ile diplomatik ilişkileri dondurmuştu.

Bolsanoro 2019'da eski muhalefet lideri Guaido'yu Venezuela'nın meşru lideri olarak tanıma kararı alırken Maduro'ya da ülkeye giriş yasağı getirmişti.

Brezilya'da devlet başkanlığı seçimini kazanan Lula da Silva ise 1 Ocak 2023'te görevi devralmasının ardından bu kararı iptal etmişti.

Venezuela'nın yeni Brasilia Büyükelçisi Manuel Vicente Vadell, Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva'ya güven mektubunu sunmuştu. Büyükelçi Vadell, Brezilya'da en son Sao Paulo Başkonsolosu olarak görev yapmıştı.