İspanya'da Maliye'den 14,5 milyon Euro vergi kaçırmakla suçlanan Kolombiyalı şarkıcı Shakira, İspanya'da vergi kaçırma suçlamasıyla mahkeme karşısına çıkacak. Shakira hakkında toplam 8 yıl 2 ay hapis ve 23,8 milyon para cezası talep ediliyor.

Vergi kaçırma suçlamasıyla mahkemeye çıkacak Shakira'nın 8 yıl hapsi isteniyor
Fotoğraf: AA

Barselona'daki Esplugues de Llobregat yerel mahkeme yargıcı, Kolombiyalı şarkıcı Shakira hakkındaki suçlamaları değerlendirdi.

Yargıç, Shakira hakkındaki vergi kaçırdığı iddiaları nedeniyle Barselona Mahkemesi'nde yargılanmasına karar verdi.

İspanya'da 2012-2014'te 6 farklı suçla Maliye'den 14,5 milyon Euro vergi kaçırmakla suçlanan Shakira hakkında savcılık, toplam 8 yıl 2 ay hapis ve 23,8 milyon para cezası talep ediyor.

Geçtiğimiz yaz mahkemenin anlaşma talebini reddeden Kolombiyalı şarkıcı avukatı aracılığıyla bu zamana kadar yaptığı açıklamalarda, "masum olduğunu" savunmuştu.

Barcelona'da forma giyen futbolcu Gerard Pique ile birlikteliği sırasında ikametini İspanya'ya alan Shakira, 183 günden fazla İspanya'da yaşadığı için bu ülke yasalarına göre vergi mükellefi olmuştu.

Savcılığa göre, Shakira, İspanya'da vergi ödemekten kaçınmak için gelirlerini ve varlıklarını İspanyol Vergi Dairesinden gizleyerek, İngiliz Virgin Adaları, Cayman Adaları, Malta, Panama ve Lüksemburg merkezli bir şirket ağına aktardı.

AA