birgün

15° AÇIK

EKONOMİ 13.10.2021 23:05

Vergi Kanunu Teklifi'nde tartışmalı madde geri çekildi

AKP'li milletvekilleri tarafından verilen önergeyle gelir vergisi beyannamelerinin 1 ay erkene alınması Vergi Kanunu Teklifinden çıkarıldı. Teklifin 60. maddesinde yer alan Kurumlar Vergisi beyannamesinin 1 ay erkene alınmasının da aynı şekilde önergeyle tekliften çıkarılması bekleniyor.

Vergi Kanunu Teklifi'nde tartışmalı madde geri çekildi

Meclis Genel Kurulu'nda görüşmeleri devam eden vergi kanunu teklifinde önemli bir değişikliğe gidiliyor.

Geçen hafta, Meclis'e gelen kanun teklifiyle mart sonunda verilen gelir vergisi beyannamelerinin ve nisan sonunda verilen kurumlar vergisi beyannamelerinin birer ay erkene çekilmesi öngörülüyordu.

Teklif bu haliyle Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilmişti, ancak maddelerin Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesi sırasında AKP'li milletvekilleri tarafından verilen önergeyle gelir vergisi beyannamelerinin 1 ay erkene alınması tekliften çıkarıldı. Teklifin 60. maddesinde yer alan Kurumlar Vergisi beyannamesinin 1 ay erkene alınmasının da aynı şekilde önergeyle tekliften çıkarılması bekleniyor.

Meclis'te konuyla ilgili görüşmeler yapan TÜRMOB Başkanı Emre Kartaloğlu "Hem beyanname hazırlıkları hem de genel kurullar açısından beyannamelerin erkene çekilmesi sıkıntı yaratacak. Halka açık şirketler de genel kurullarını bu dönemde yapıyor. Genel kurullarını tamamlamadan beyanname vermeleri problemlere neden olacak mesajını ilettik." ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol