birgün

21° AÇIK

Vergisi bile milyon yuttu

Melih Gökçek döneminde inşa edilen Ankapark’ın gümrük, harç ve vergi giderinin bile 1 milyon 121 bin TL’yi geçtiği açığa çıktı. Sadece dinozor kamuflaj malzemeleri için bile 4,7 milyon dolar harcandığı öğrenildi.

GÜNCEL 23.03.2022 07:34
Vergisi bile milyon yuttu
Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Melih Gökçek’in inşa ettirdiği Ankapark’ın maliyetine ilişkin yeni veriler ortaya çıkıyor. Parkın gümrük, harç ve vergi gideri toplamının 1 milyon 121 bin TL’yi geçtiği ortaya çıktı.


Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisine toplam 801 milyon dolar harcanarak inşa edilen ve “turist rekoru” kıracağı iddia edilen Ankapark, beklenilen ilgiyi göremeyince kapatıldı. Melih Gökçek’in “Çinliler ve Katarlılar istiyor” diyerek inşa ettirdiği tesisteki yalnızca hayvan heykelleri için 1,3 milyon dolar harcanmıştı.

DURUŞMA 15 HAZİRAN'DA

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, “Şeffaf Belediyecilik” anlayışı kapsamında paylaştığı Ankapark maliyetleri arasında bulunan, “Gümrük Giderleri, Harç ve Vergiler” kaleminin büyüklüğü de dikkati çekti. Tesise yurtdışından alınan ürünler için yapıldığı öğrenilen harcamaların toplamı ise 1 milyon 121 bin 685 TL olarak açıklandı. ABB Fen İşleri Daire Başkanlığı bütçesinden yapılan bu harcamanın 2013-2014 döneminde gerçekleştirildiği bildirildi.

Öte yandan işletmecinin Ankapark’tan tahliyesinin ele alındığı davada gelecek duruşma 15 Haziran 2022’de görülecek. Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetimi, sahipsiz kalan tesiste hemen her gün hırsızlık olayları yaşandığını bildirdi.


MİLYONLAR ÇÖPE GİTTİ

Atıl durumda kalan, ABB’nin devir için hukuki mücadeleyi sürdürdüğü batık proje için yapılan fahiş harcamalardan bazıları ise şöyle kaydedildi:

• Dinozor iskeletleri ve fosilleri: 694 bin dolar.
• Dinozor ve kamuflaj malzemeleri: 4,7 milyon dolar.
• Hareketli dinozor, yapay ağaç, bank ve gölgelikler: 2,5 milyon dolar.
• Plastik çiçek ve plastik ağaç: 1,8 milyon dolar.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol