birgün

4° PARÇALI AZ BULUTLU

EĞİTİM 17.08.2020 07:33

Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz!

Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz!

Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı tarafından üniversitelere yapılan son atamalarda Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) rektörü yeniden M. Verşan Kök olmasına öğrenciler tepki gösterdi. İkinci seçilmesine rağmen atanan Kök hakkında 51 öğrenci topluluğu tarafından yayımlanan açıklamada, “Atanmış rektörler ODTÜ’ye rektör olamaz!” denildi.

POLİSİ KAMPÜSE SOKTU

Toplulukların üzerindeki baskılar ile yurtlarda baskıcı uygulamaların arttırılması, öğrencilerin kendi sınıf ve amfilerinin kullanımının sınırlandırılması gibi süreçlerin Verşan Kök yönetiminde gerçekleştiğine değinilen açıklamada öğrenciler kampüse pek çok kez rektörlüğün izni ile polis girdiğini hatırlattı.

Kampüste öğrenciler tarafından düzenlenen Onur Yürüyüşü’nü engellemek üzere polisin ve ırkçı grupların yönetimin yol göstermesiyle kampüse sokulduğunun hatırlatıldığı açıklamada, şunlara dikkat çekildi:

“Verşan Kök yönetiminin sicili görüldüğü üzere kabarıktır. Tüm bu uygulamalar karşısında öğrencilerin ve bileşenlerin talepleri ve ihtiyaçları hiçe sayılmaktadır. Üniversitelerde tüm bileşenlerin katılımı ile gerçekleşmeyen seçimlerle gelmeyen, atanan rektörler bu baskıları devam ettirecektir. Son dönemde de gördüğümüz gibi bu baskılar her alanda farklı biçimlerde devam ettirilmektedir. Verşan Kök’ün geçtiğimiz dönemde yaptıkları, önümüzdeki süreçte yapacaklarının bir göstergesidir.”

versan-kok-odtu-ye-rektor-olamaz-769553-1.
Verşan Kök

İSTİFA ETSİN

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atamanın, üniversitenin demokratik yapısına zarar vermesi ve esas bileşenlerini hiçe saymasından ötürü kabul edilemeyeceği belirtilen açıklamada, ODTÜ toplulukları bu atamanın, yönetime gelen isimden bağımsız olarak da öğrencilerin temsiliyetine sahip olamayacağının altı çizildi. Öğrenciler Verşan Kök’ün en kısa sürede istifa etmesini talep etti.