birgün

23° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 11.08.2020 17:16

Vestel’de kaç işçi yaşamını yitirdi: Firma 2 kişi dedi, işçiler 5 kişinin ismini açıkladı!

Yedi işçinin koronavirüsten yaşamını yitirdiği iddia edilen Vestel, bir açıklama yaparak yaşamını yitiren iki işçi olduğunu savundu. Vestel’de çalışan işçiler ise, yaşamını yitiren 5 işçinin isimlerini paylaştı.

Vestel’de kaç işçi yaşamını yitirdi: Firma 2 kişi dedi, işçiler 5 kişinin ismini açıkladı!

Manisa'daki fabrikasında yedi işçinin yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybettiği iddia edilen Vestel'den konuya ilişkin açıklama yapıldı. "17 bin kişilik çalışan kadromuzla 9 ayrı fabrikamızda Covid-19 tanısı yüzde 2 civarındadır" denilen açıklamada iki işçinin hayatını kaybettiği ifade edildi. Çalışanlar, hayatını kaybeden beş işçinin ismini açıklarken, fabrikanın verdiği cevapta bu beş kişiyle ilgili bir bilgi verilmedi.

Vestel, şirketin bağlı olduğu İstanbul Esentepe’de Zorlu Holding binası önünde protesto edildi.

Grup adına konuşma yapan DİSK genel başkanı Arzu Çerkezoğlu, Vestel fabrikalarında işçilerin sermaye ve kar hırsı nedeniyle kuralsızca, önlemler alınmadan çalıştırıldığına, işverenlerin ise halkla ilişkiler kampanyaları ve sosyal medya reklamları ile sadece daha fazla üretime odaklandığına dikkat çekti.

Çerkezoğlu, işçilerin can güvenliğinin en önemli çözümünün sendikalara bağlı olarak örgütlenmesiyle mümkün olabileceğini ekledi. Son günlerde Manisa organize sanayi bölgesindeki Vestel fabrikasında çalışan ondokuz bin işçinin bininde Covid-19 virüsünün pozitif çıkmasına rağmen üretimin durdurulmamasının çağrısını “DİSK olarak buradan tüm işverenlere sesleniyoruz: İşçilerin hayatı buzdolabından değerlidir!” diyerek yaptı. Salgın nedeniyle temsilci düzeyinde katılınan ve sayıları kırk ile elli arasında olan grup adına katılımcılar “Çalışarak ölmek istemiyoruz!” sloganlarıyla seslerini duyurmak istediler.

VESTEL’DEN AÇIKLAMA

Vestel, Manisa'daki fabrikada yedi işçinin Covid-19’dan hayatını kaybettiği iddiaları üzerine açıklama yaptı. "17 bin kişilik çalışan kadromuzla 9 ayrı fabrikamızda Covid-19 tanısı yüzde 2 civarındadır" denilen açıklamada iki işçinin hayatını kaybettiği ifade edildi. Ancak Vestel çalışanları, dün çeşitli demokratik kitle örgütlerine hayatlarını kaybeden işçilerin isimlerini verdi. Çalışanlara göre Covid-19 yüzünden ölen işçilerin isimleri Ali Yılmaz, Taner Arı, Özkan Kocaağaoğlu, Mehmet Demir, Ömer Tatlıkalıp olarak açıklandı. Vestel’den yapılan açıklamada bu 5 işçiye ilişkin bir ifade yer almadı.

Vestel'den konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Üzülerek belirtmek isteriz ki, Vestel Şirketler Grubu'nun iki değerli üyesi, dünya çapında bir salgın haline gelen Covid-19 kapsamında vefat etmiştir. 17 bin kişilik çalışan kadromuzla 9 ayrı fabrikamızda Covid-19 tanısı yüzde 2 civarındadır. Bu kişilerin tedavileri İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yönlendirildikleri sağlık kuruluşlarında devam etmekte, tedavi süreçleri tarafımızca yakından takip edilmektedir. Bu asılsız iddiaları paylaşan kişi ve kurumlara karşı sahip olduğumuz hukuki hakları koruyacağız.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız