birgün

17° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 10.05.2021 23:11

"Vicdanı olan herkes buradaki sınıfsal çatışmayı görür"

Turizm gelirlerine muhtaç hale bırakılan Türkiye’de ücretli sınıflar sağlıkları pahasına çalışmak zorunda. Turistler tam kapanma tedbirlerinden muaf biçimde eğlenebiliyorlar. Bu durumun yarattığı çatışmayı gözler önüne seren bir fotoğrafa imza atan Bülent Kılıç’la fotoğrafın hikayesini konuştuk. Kılıç “Vicdanı olan herkes buradaki sınıfsal çatışmayı görür” diyor

"Vicdanı olan herkes buradaki sınıfsal çatışmayı görür"

OZAN GÜNDOĞDU

Türkiye ekonomisinin 3 yıldır süren bunalımı artık bir sosyal krize dönüşmüş durumda. Ekonomik durgunluk nedeniyle turizm gelirlerine duyulan ihtiyacın şiddetlendiği ülkede yetkili isimler artık halkın onurunu kıracak siyasi gaflarla gündem olabiliyor. Son olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Turistlerin gördüğü herkesi aşılayacağız” diyerek tepki çekmişti. Alanya’da turistlerin eğlenirken çektiği görüntüler de halkın onurunu zedelemişti.

Tam kapanma adı verilen sürecin 10’uncu gününde AFP fotoğrafçısı Bülent Kılıç’ın deklanşöründen çıkan bir fotoğraf ülkenin durumunu özetler nitelikteydi. Yurttaşların evlere kapatıldığı ancak turistlerin özgürce gezebildiği buna karşın yine 12 milyon ücretli çalışanın sağlıklarını da riske atarak çalışmaya zorlandığı bugünlerde fotoğraf ülkenin durumunu tek karede gözler önüne serdi. Fotoğrafın sağ tarafında bir grup Ukraynalı turist eğlenirken görünüyor, sol tarafında ise bir temizlik işçisi mahcup bir ifadeyle yerleri temizliyor. Temizlik işçisinin Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olduğu, turistlerin ise yabancı olduğu anlaşılıyor. Öte yandan arka planda İstanbul’un sembolik yapıları, surlar ve boğaz göze çarpıyor. Çatışmalarla dolu bu fotoğrafı çeken Bülent Kılıç’la fotoğrafın hikayesini konuştuk.

Kız arkadaşı Fransa’da yayımlanan Liberation Gazetesi için çalışan Bülent Kılıç, fotoğrafın çekildiği restorana da kız arkadaşına eşlik ederken gitmiş. Aslında orada bulunmaları da Kılıç’ın kız arkadaşının Türkiye’deki içki yasakları ve turistlerin serbestçe dolaşması hakkında yazdığı haberden kaynaklanıyormuş. ( Liberation Gazetesi’nde çıkan haber için buraya tıklayabilirsizniz. )

Devamını Bülent Kılıç’tan dinleyelim;

“Restorana girdiğimizde turistlerin bir yandan yemek yiyip eğlendiğini, bir yandan martılara balık verdiklerini gördük. Etrafa bakarken, fotoğraftaki temizlik işçisinin Ukraynalı turist grubunun yanında belirdiğini fark ettim. Yanılmıyorsam yere dökülen balıkları temizlemek için gelmişti. Onu görür görmez fotoğraf makinemi çıkarıp alelacele 1-2 fotoğraf çektim. O fotoğraflardan biri de bu oldu”.

Öte yandan Kılıç’ın fotoğrafında herkesin gördüğü şey aynı değil. Fotoğrafa bakan kimileri Türk ve yabancı çatışması görüyor ve sosyal medya paylaşımlarından anlaşıldığı kadarıyla milliyetçi refleksler gösteriyor. Kimileriyse çalışmak zorunda olan ile olmayan arasındaki çatışmayı görüyor. İktidar partilerine sempati besleyenler ise fotoğrafın anlattıklarını duymama, gösterdiklerini görmeme eğilimindeler. Peki Kılıç’ı etkileyen neydi?

“Vicdanı olan herkes buradaki sınıfsal çatışmayı görür. İşgal altında İstanbul gibi söylemler var. Bunları yanlış buluyorum. Eğlenenlerin kimlerinin önemi olduğunu düşünmüyorum. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının evlere kapatıldığı, nefes alamadığı bir ortamda turistlerin özgür bir biçimde dolaşması insanları doğal olarak rahatsız edecektir. Ama çalışmak zorunda olanların onurunun incindiği bir durum yaşanıyor”.

Bu haliyle Kılıç’ın fotoğrafı ilerleyen yıllarda, Türkiye’nin bugününü hatırlamak için dönüp bakılması gereken daha şimdiden arşivlik bir görsel olmuş durumda.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol