birgün

22° AÇIK

Violent intervention of police in Turkey against protesters demanding their jobs back

BİRGÜN DAİLY 18.08.2017 20:51
Violent intervention of police in Turkey against protesters demanding their jobs back
Abone Ol google-news

The peaceful demonstration of a group of dismissed public employees has once again been violently intervened by police in Turkey’s capital city of Ankara.

The group, which is also supported by rights activists, has been holding a demonstration on the central Kızılay town of Ankara every evening to repeat their demand for being returned to their jobs and for hunger-striking teachers Nuriye Gülmen a nd Semih Özakça to be released from jail and returned to their teaching positions, from which they were dismissed back in 2016 in scope of the emergency measures taken in response to a failed coup.

While Nuriye and Semih have left behind 163 days in their hunger-strike, the demonstration in front of the Human Rights Statue in Kızılay’s Yüksel Street has been taking place on a daily-basis for nearly 10 months.

On Friday (August 18) evening, police in Ankara brutally dispersed the demonstrators, while dragging some on the ground; battering others severely; and, attempting to choke a protestor after firing teargas on the busy street of Ankara’s downtown.

One protester was taken into custody, according to reports of DİHA of Turkey.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/isimizi-geri-istiyoruz-eylemine-cok-sert-mudahale-175428.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun