birgün

7° AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 16.09.2019 09:32

VİP Giyim’de sendika düşmanlığı

VİP Giyim’de sendika düşmanlığı


Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bulunan VİP Giyim’de Deri, Dokuma ve Tekstil İşçileri Sendikası’na (DERİTEKS) üye olan işçilerden 15’i işten atıldı. DERİTEKS, önceki gün fabrikanın önünde sendika düşmanlığını protesto etti.

Açıklamaya Türk-İş’e bağlı birçok sendika, EYT Derneği ve siyasi partiler de destek verdi. Açıklamada konuşan DERİTEKS Genel Başkanı Musa Servi, “VİP Giyim’de çalışan işçi arkadaşlarımız anayasal haklarını kullanarak sendikamıza üye olmuştur. VİP Giyim yetkilileri ise işçilerin yasal haklarına saygı duymak bir yana, sendikal faaliyetleri saldırganlaşarak engellemeye çalışmıştır. Fabrikada adeta sendikaya yönelik bir cadı avı başlatmış ve sendikal faaliyetleri yürüten öncü işçileri tespit ederek 15 üyemizi işten çıkarmıştır” dedi. VİP Giyim yetkililerinin işçilerin e-devlet şifrelerini isteyerek 60’ın üzerinde işçiyi sendikadan istifa ettirdiğini de söyleyen Servi, “İşçileri baskı ve zan altına çalıştırmaya hiç kimsenin hakkı olmadığı gibi sendikamızın da buna asla müsaade etmeyeceği bilinmelidir” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız