birgün

7° KAPALI

EKONOMİ 25.03.2020 09:09

Virüs mutfağı da vurdu

Virüs mutfağı da vurdu

MAHİR BAĞIŞ

Türkiye’de koronavirüs vakasının ilk açıklandığı günden bu yana gıda ürünlerinin fiyatlarında fahiş artışlar yaşandı, asgari ücretlinin alım gücü daha da geriledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın koordinatörlüğünü yaptığı Emek Büroları’nın araştırmasına göre, Mart ayında bir önceki aya oranla dana ve tavuk eti, makarna, bulgur, pirinç, zeytin, ayçiçek yağı ve salça fiyatlarında olağandışı yükseliş görüldü.

Araştırmaya göre, Şubat ayından bugüne asgari ücret ile alınabilen makarna 541 paket, et 5,9 kg azaldı. Asgari ücretlinin yıllardır ekonomik kriz altında ezildiğini belirten Ağbaba, “Virüsün yarattığı krizin etkisi asgari ücretliyi açlığa ve yoksulluğa sürüklemektedir” dedi.

GIDADA KDV KALDIRILMALI

Salgın krizinin yaratacağı ekonomik durgunluğun en çok ücretli çalışanların alım gücü üzerinde olumsuz etki yaratacağını belirten Ağbaba, “Krizin besin fiyatları üzerinde yarattığı artış asgari ücretlinin sofrasındaki besinin her gün biraz daha azalmasına neden olacak” diye konuştu. Ağbaba, gıdadaki KDV’nin kaldırılmasını istedi.

Araştırmaya göre, gıda ürünlerindeki fiyat değişimleri şöyle:

virus-mutfagi-da-vurdu-705582-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız