birgün

15° AÇIK

Virüse serbest dolaşım hakkı

Salgında neredeyse tüm önlemlerin kaldırılmasına hekimler tepkili. TTB Başkanı Prof. Dr. Fincancı, iktidarın yaşam hakkını ihlal ettiğini söyledi. Prof. Dr. Kılınç ise kararları "virüse serbest dolaşım hakkı" olarak niteledi.

GÜNCEL 04.03.2022 06:32
Virüse serbest dolaşım hakkı
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Salgın tüm hızıyla sürerken maske zorunluluğu ve HES kodu dahil olmak üzere neredeyse tüm önlemlerin kaldırılmasına tepki büyük. Hekimler ve uzmanlar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın önceki gün açıkladığı kararların çok ağır sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekiyor. Türk Tabipleri Birliği’nden (TTB) uzmanlar, bu kararların “daha fazla hastalık ve ölüm habercisi” olduğu görüşünde.

'AĞIR YENİLGİ VE PES EDİŞ'

TTB Merkez Konseyi ve Pandemi Çalışma Grubu, yeni pandemi kararlarını dün çevrimiçi bir basın toplantısı ile değerlendirdi. Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, bu kararların “ağır bir yenilgi ve pes ediş” anlamına geldiğini söyledi. Prof. Dr. Oğuz Kılınç ise kararları “virüse serbest dolaşım hakkı” olarak niteledi.

Kararlar açıklandığı sırada Bilim Kurulu üyelerinin yüksek korumalı maske taktığına dikkat çeken Kılınç, tam aşılı olmayan çok sayıda insanın halen yoğun bakımlarda tedavi gördüğünü belirtti. Kılınç, “Tüm sorumluluk karar vericilerindir” dedi.

'BİLİMSEL DAYANAĞI YOK'

TTB adına açıklamayı yapan Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ise alınan kararların, bilimsel dayanaktan yoksun olduğunu vurguladı. Resmi verilere göre bile geçen ay 7 bin 29 kişinin Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Fincancı, “Günlük aşılamada ise salgın sürecinin en düşük sayılarını görüyoruz. Tamamlanmış aşı oranımız halen toplumsal bağışıklık için gereken düzeyden çok uzakta. Bilimsel veriler ise maske, mesafe ve havalandırmanın hâlâ kritik önem taşıdığını gösteriyor” dedi.

'KAÇ ÖLÜMÜ GÖZE ALDINIZ?'

Prof. Dr. Fincancı, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Semptomu olmayana test yapılmaması kararı ve kamusal alanların, toplu yaşam/kullanım alanlarının HES kodu dahil tüm önlem ve kısıtlamalardan azade tutulması, hastalık dolaşımının sürmesi ve artması anlamını taşıyor. Yeterli aşı korumasına dahil olmayan ülkemizde kaç yurttaşımızın önlenebilir nitelikte ölümünün göze alınabildiği sorusu yanıtlanmalı. Bu koşullarda maskenin bireysel sorumluluğa terk edilmiş olmasını ve gerçek dışı bir rehavet yaratılmasını haklı kılabilir bir salgın kontrolüne sahip değiliz.”

Kapalı ortamlarda havalandırma yeterliyse maskenin şart olmadığı yönündeki açıklamayı da eleştiren Fincancı, “İyi havalandırılan ortamlar nasıl belirlenecek? Bu ortamların hangi yolla denetlenebileceği açık değil. Daha önce yapılmamış denetimlerin nasıl yapılabileceği, yurttaşın bunu nasıl belirleyebileceği, yanıtlanması gereken sorular arasında” dedi.

Pandeminin ikinci yılında artık yeni bir evreye adım atıldığını belirten Fincancı, “Bu evre, göstermelik söylemlerden dahi vazgeçilerek kamusal sorumluluğun alınmadığı, halk sağlığının geri plana itildiği, salgın yönetiminin salt siyasi öncelikler ve tercihlerle belirlendiği bir aşamadır” diye konuştu.

'YURTTAŞLARI UYARIYORUZ'

TTB Başkanı Prof. Dr. Fincancı, açıklamasını şu çağrıyla sonlandırdı: “Tüm yurttaşlarımızı uyarıyor, gerek kendileri ve sevdikleri için gerekse toplumsal bakımdan aşılarını tamamlamaya, maske-mesafe-havalandırma önlemlerine dikkat etmeye davet ediyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın aldığı kararlar ile yaşam hakkını ihlal ettiğini bir kere daha vurguluyor, Bilim Kurulu üyelerini mesleki ve kamusal sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz.”

'YAŞANACAKLARI KALDIRAMAYIZ'

Türk TORAKS Derneği de önlemlerin kaldırılmasına tepki gösterdi. Yazılı açıklama yapan Dernek Başkanı Uzm. Dr. Filiz Çağla Uyanusta Küçük, salgının tüm hızıyla sürdüğünü belirterek, her gün ortalama 200 can kaybının meydana geldiğine dikkat çekti. Küçük, “Durum buyken salgın önlemlerinin kaldırılmasının halk sağlığımız açısından büyük sorunlara sebep olmasından endişe ediyoruz. Yaşanacak sorunları ne toplum ne de pandemiyle birlikte şiddet sarmalında tükenmiş sağlık çalışanları kaldırabilir” uyarısında bulundu.

Önlemlerin kaldırılmasına bir tepki de CHP Covid-19 Danışma Kurulu’ndan geldi. Kuruldan yapılan yazılı açıklamada, “Salgın kontrol altına alınmadan bazı halk sağlığı önlemlerinin kaldırılmış olması, salgının kontrol altına alınmasını geciktirebileceği gibi, pandeminin hastaneye yatışlar, yoğun bakıma yatışlar ve ölüm açısından yükünü de artırabilir” dendi. Kurul tüm yurttaşlara, kapalı ortamlarda ve açık havada fiziksel mesafenin korunamadığı durumlarda maske takmaya devam etmeleri çağrısı yaptı.

***

STADA GİRİŞTE HES KALDIRILDI

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), artık stadyumlara HES kodu sorgulaması yapılmadan seyirci alınacağını duyurdu. TFF’den yapılan açıklamada, bu değişiklikle birlikte stadyumlarda uygulanan 12 yaş sınırının da kaldırıldığı ifade edildi. Öte yandan salgın gerekçesiyle getirilen ve eğlence mekânlarında saat 24.00’ten sonra uygulanan müzik yayını yasağının sürüp sürmeyeceği merak konusu oldu. Başta müzisyenler olmak üzere çok sayıda yurttaş, sosyal medyada tepkisini dile getirdi, yasağın kaldırılmasını istedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gazetecilerin konuya ilişkin sorusuna, “Bütün bunları Sağlık Bakanımız ve Kültür ve Turizm Bakanımız ile değerlendireceğiz” yanıtını verdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise önceki gün, “Bu uygulamanın da yakın dönemde kalkacağı kanaatindeyim” ifadelerini kullanmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol