birgün

12° AÇIK

DÜNYA 24.03.2020 08:41

Virüsü durdurmak için ‘sert adımlar’ atılmalı

Virüsü durdurmak için  ‘sert adımlar’ atılmalı

Dünyada farklı ülkelerin gazeteleri, ilk sayfalarına koronavirüs gelişmelerini taşıdı. Dünya basınında haberler şöyle:

MOSCOW TİMES: Rus ordusu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emriyle İtalya'ya koronavirüsle mücadele için medikal destek uçurmaya başladı. Moskova bu operasyonu, "Rusya'dan sevgilerle" olarak isimlendirdi. Rusya destek kapsamında İtalya'ya ordu doktorları, özel dezenfeksiyon araçları ve başka medikal ekipmanlar gönderdi.

NEW YORK TİMES: NYT'ye konuşan Dr. David L. Heymann, aksinin görüldüğü koşullar olsa da koronavirüsün genellikle aile üyeleri, arkadaş grupları ve iş arkadaşları gibi 'küme'leri enfekte ettiğini ifade etti. Dr. Heymann, "Kümeleri zaptetmelisiniz. Gizli salgınları tespit etmeli, ondan sonra onların temas ettiklerini bulmalısınız" dedi.

LE MONDE: Koronavirüs vakalarının 16 bini, salgın yüzünden hayatını kaybedenlerin 650’yi aştığı Fransa’da hastaneler ağır hasta akınıyla başa çıkmaya çalışıyor. Ülkedeki sağlık çalışanları daha da tırmanacak vaka sayısına hazırlık yapıyor.

SOSYAL MEDYANIN ÖNEMİ AÇIĞA ÇIKTI

Alman basınının yorum köşelerinde koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları ve kriz döneminde sosyal medyanın rolü değerlendiriliyor. DW Türkçe’nin derlemesine göre Almanya’da koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında eyaletler ve federal hükümet ülke genelinde sokağa çıkmaya sert kısıtlamalar getirdi. Volkstimme gazetesi, hükümetin tam anlamıyla sokağa çıkma yasağı getirmemesine eleştirel yaklaştı. Stuttgarter Zeitung ise salgın sırasında sosyal medyanın oynadığı rolü yorum konusu yapıyor: “Sosyal medya bilgiye ulaşımı demokratik hale getirebilir, akılıca kullanıldığında 'antisosyal medya' olmadığını anlamanın da vakti geldi.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız