birgün

8° AÇIK

Vize şikayetleri 2022'de rekor seviyeye ulaştı

2022 yılında vize aracılık ve danışmanlık firmalarına yönelik tüketici şikâyetlerindeki artış rekor kırdı. Bu firmalara yönelik şikayetler 2021 yılına göre yüzde 419 oranında artarak zirve yaptı.

GÜNCEL 28.01.2023 09:41
Vize şikayetleri 2022'de rekor seviyeye ulaştı Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Çözüm platformu Şikayetvar, 2022 yılı verilerini paylaştı. Verilere göre, en çok şikayet e-ticaret, finans, iletişim ve kargo sektörlerine gelirken vize aracılık ve danışmanlık firmaları da yüzde 419’luk şikayet artış oranıyla zirve yaptı.

Tanınmış sitelerin taklit edilerek tüketicilerin dolandırılması yine 2022’de en çok sıkıntı yaşanan konular arasında yer aldı. Şikayetlerin zirve yaptığı ay aralık, en şikayetçi şehir İstanbul, en az şikayet eden ise Muş oldu. En çok şikayet edilen gün pazartesi, saat ise olarak 14:00 kaydedildi. Yıl boyunca en çok şikayetin geldiği tarih de 29.11.2022 olarak belirlendi.

EN ÇOK MERAK EDİLEN SEKTÖRLER

2022’de Şikayetvar’da en çok ziyaret edilen sektör 27 milyon 738 bin 336 ziyaretçi sayısı ile e-ticaret sektörü oldu. Finans (25 milyon 771 bin 527) en çok ziyaret edilen ikinci, internet platformları ise (23 milyon 847 bin 604) üçüncü sektör olarak sıralandı. Kamu, sağlık ve cep telefonu sektörleri platformda en çok merak edilen sektörler oldu. 2021’de platformda en çok ziyaret edilen sektörler ise sırasıyla finans, e-ticaret ve internet olmuştu.

Yıl içinde şikayet artış oranıyla dikkat çeken kategorilerin başında yüzde 419’luk bir yükselişle vize aracılık ve danışmanlık firmaları geldi. Yüzde 347’lik şikayet artış oranına sahip bahis siteleri ikinci sırada yer alırken onu vakıf ve dernekler kategorisi izledi (yüzde 274). Verilere göre cinsel sağlık ürünleri ve ulaşım uygulamaları 2022’de en çok şikayet artışına sahip diğer sektörler oldu.

2022’DE EN ÇOK ŞİKAYET EDİLEN SEKTÖR E-TİCARET OLDU

469 bin 961 şikayet sayısıyla geçmiş yıllarda olduğu gibi 2022’de de en çok şikayet e-ticaret sektörüne geldi. 360 bin 439 şikayet sayısıyla finans en çok şikayet edilen ikinci sektör olarak öne çıkarken, finans sektörünü sırasıyla iletişim (267 bin 30), kargo-nakliyat (245 bin 308) ve internet platformları (226 bin 958) takip etti. 2021’in en çok şikayet edilen sektörleri sırasıyla e-ticaret, finans ve internet olmuştu.

TÜM SEKTÖRLERDE CİDDİ GÜVEN KAYBI YAŞANDI

E-ticarette kampanya dönemlerinde yaşanan sıkıntılar, finans sektöründe harcama itirazlarının çok fazla olması, iletişim sektöründe habersiz çekilen ücretler bu yıl en fazla tüketicilerin mağdur olduğu konular arasında yer aldı. Şikayetvar verilerine göre genel olarak 2022’de tüm sektörler düşünüldüğünde tüketicinin en çok dile getirdiği konu 'ciddi güven kaybı' oldu.

TAKLİT SİTELER MAĞDURİYET YARATTI

2022 yılında e-ticaret sektöründe büyük firmaların sitelerinin taklit edilmesi insanların mağduriyetine ve büyük güven kayıplarına sebep oldu. İndirimli ürünlerin gönderilmemesi, düşük fiyatlı siparişlerin iptal edilip aynı ürünlerin yüksek fiyattan satışa konulması ve tedarikte olmayan ürünlerin satışa konulması gibi nedenlerden dolayı tüketiciler nezdinde 2022 yılı e-ticaret özelinde gerçekleştirilen kampanya dönemlerinin eskisi kadar fayda sağlamadığı bir yıl olarak değerlendirildi. Vaat edilen ürünlerin gönderilmemesi, büyük firmaların bile gönderdikleri ürünlerde kalite sıkıntısının olması tüketicilerin firma ismine duyduğu güveni zedelediği gözlemlendi.

2022 yılı finans sektöründe de güven kaybının yaşandığı bir yıl olarak tarihe geçti. Büyük miktardaki paralar çekilirken müşterinin bilgilendirilmemesi, provizyonda bekletilen işlemlerin iptal edilmemesi bu güven kaybının sebepleri arasında yer aldı.

Finans sektöründe öne çıkan diğer şikayet konuları şu şekilde sıralandı: Kart aidatı ve işlem ücretlerinin hâlâ alınması, bankaların “krediniz hazır” diyerek müşterileri şubeye çağırıp vaat ettikleri kredi miktarlarını vermemesi, bankaya maaş taşındığında vaat edilen promosyon miktarlarının yatırılmaması.

2022 yılında iletişim sektöründe en çok yaşanan sıkıntılar ise sırasıyla şöyle sıralandı: Operatörlerin habersiz şekilde içerik servislerine abonelikler yaparak haksız ücret talep etmesi, yükselen enflasyonla beraber paket fiyatlarındaki fahiş artışlar, vaat edilen hizmetin sunulmaması.

EN ÇOK ŞİKAYET EDEN ŞEHİR BU YIL DA İSTANBUL

Nüfus ortalamasına göre 2022’de bin kişi başına düşen şikayet sayısı baz alındığında 63.4 şikayet yoğunluğuyla en çok şikayet eden şehir İstanbul oldu. İstanbul’u; Antalya, Ankara ve İzmir takip etti. Şikayetvar verilerine göre geçmiş yıllarda olduğu gibi 2022’de Muş en az şikayet oluşturan il olarak kaydedildi. En az şikayetçi olan diğer iller Hakkari, Adıyaman ve Kars olarak sıralandı.

2022’de 312 bin 182 şikayet sayısıyla en çok şikayet aralık ayında geldi. 2022’de en çok şikayet edilen gün pazartesi, Türkiye’nin en çok şikayet ettiği saat ise olarak 14:00 kaydedildi. Yıl boyunca en çok şikayetin geldiği tarih 29.11.2022 olarak belirlendi.

(DHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol