birgün

26° PARÇALI AZ BULUTLU

Voice message by Turkey's Erdoğan sent through operators on July 15 causes reactions

BİRGÜN DAİLY 16.07.2017 12:26
Voice message by Turkey's Erdoğan sent through operators on July 15 causes reactions
Abone Ol google-news

On the night of July 15, a voice message from Turkey’s President Recep Tayyip Erdoğan commemorating the failed coup attempt was sent through phone operators Turkcell and Vodafone in Turkey.

When people tried making phone calls at around midnight yesterday (July 15), Erdoğan’s message was heard before the call could be made.

“As your president, I congratulate your July 15 Democracy and National Unity Day. I wish God’s mercy on our martyrs and health for our veterans”, Erdoğan said in his messsage.

While many people expressed their reactions to it over the social media, opposition lawmakers also criticized it.

‘Making me listen to the voice of Recep Tayyip Erdoğan without my consent is an extortion of freedom of communication’, wrote CHP MP Barış Yarkadaş on his official twitter account.

MP Aykut Erdoğdu said: ‘Enough is enough! He comes up even on the phone. What is this on top of all insults? It’s such a nightmare!’

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/chp-li-vekillerden-erdogan-in-ses-kaydina-tepki-yeter-be-kabus-gibi-170041.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun