birgün

21° AÇIK

SİYASET 22.12.2018 18:03

‘Vurgun’ suskunluğu

CHP’li Yavuzyılmaz’ın Halkbank’a ilişkin TBMM KİT Komisyonu’nda yönelttiği 8 sorudan 4’üne “sır” denilerek yanıt verilmedi. Halkbank Genel Müdürlüğü’nün yanıtsız bıraktığı sorular arasında, ‘dolar vurgunu’ da, ‘İran’a para transferi’ de yer aldı

‘Vurgun’ suskunluğu

UĞUR ŞAHİN

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın KİT Komisyonu’nda Halkbank’a ilişkin yönelttiği sorulara Halkbank Genel Müdürlüğü tarafından yanıt verildi, ancak 8 sorudan 4’ü cevapsız bırakıldı. Yanıtsız kalan sorular arasında, ‘İran’a para transferi’, FETÖ nedeniyle ihraç edilen personel sayısı, ‘dolar vurgunu’ da yer aldı.


FETÖ’DEN İHRAÇ SAYISI ‘BANKACILIK SIRRI’ OLDU
Yavuzyılmaz, 15 Temmuz’un ardından kurumda FETÖ gerekçesiyle bankadan kaç kişinin ihraç edildiğini sordu. Yavuzyılmaz, Atilla davasına delil taşıyarak müdahil olan kişilerin olup olmadığının da yanıtını aradı. Ancak söz konusu soru, “banka sırrı” kapsamına alındı ve cevaplandırılmadı. Sorunun Atilla’ya ilişkin olan kısma ise, “Atilla davasına hukuk dışı yolla elde ettiği delilleri paylaşan ve davada tanık olarak dinlenen başka bir kişi olup olamadığı ise bankamızın bilgisi dâhilinde değildir” denilerek cevaplandırıldı.

Dolar/TL kurunun 6,50’nin üzerinde olduğu 31 Ağustos akşamı Halkbank, internet sitesinde 3,72 seviyesinden dolar satımı gerçekleştirdi ve Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan’ın açıklamasına göre, bin 763 müşterinin işlem yaptı.

Konuyu hatırlatan CHP’li Vekil, “Veri sağlayıcı olarak Bloomberg’den alıyoruz” dediniz. Diğer ülkeler de hizmeti Bloomberg veya Reuters’dan mı alıyor? Bin 763 müşterinin kaçı şahıstır, kaçı firmadır, kaçı Türk firmasıdır, kaçı yabancı veya uluslararası firmadır? Ve bunların bu yapılan işlemleri iptal mi edilmiştir yoksa onlar paraları iade mi etmiştir?” diye sordu. “Bahse konu işlemler teknik bir hatadan kaynaklanmış olması nedeniyle kısa süre içerisinde iptal edilmiştir” denildi ve konunun banka ile müşteri sırrı kapsamına girdiği belirtilerek cevap verilmedi.

‘İRAN’A ÖDEME YAPILDI MI’ SORUSUNA DA YANIT YOK
Yavuzyılmaz’ın, “İran’a kendi para cinsinden Halkbank olarak bir ödeme yapıldı mı? Bu enerji karşılığı veya farklı şekilde olabilir. Yapıldı ise hangi tutarlarda hangi iş kalemleri için hangi tarihlerde bu şekilde ödeme yapıldı?” sorusuna da yanıt verilmedi: “İran para birimi üzerinden yapılan işlemlere ilişkin bilgiler, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 73’üncü ve 159’uncu maddeleri uyarınca banka sırrı kapsamına girdiğinden cevaplandırılmamıştır.”
2016, 2017,2018 yıllarında hangi firma ve kulüplere sponsorluk verildiğine ilişkin soru da banka sırrı gerekçe gösterilerek cevaplandırılmadı.

***
‘Sır perdesi aralanmadı’
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Halkbank’ın sorularını yanıtsız bırakmasını şu ifadelerle değerlendirdi: “Biz Halkbank’ın topluma daha fazla güven vermesini ve faaliyet amacı doğrultusunda şeffaf bir şekilde hizmet sağlaması için kamuoyunu aydınlatmak niyetiyle çaba harcarken, maalesef verilen yanıtlarda bu sır perdesi kaldırılmamıştır.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız