birgün

17° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 31.03.2020 00:25

Washington DC'de Covid-19 nedeniyle halktan evde kalmaları istendi

ABD'nin başkenti Washington DC'de, halka koronavirüs salgını nedeniyle "evde kalın" talimatı verildi

Washington DC'de Covid-19 nedeniyle halktan evde kalmaları istendi

ABD'nin başkenti Washington DC'de, koronavirüs salgını nedeniyle halka "evde kalın" talimatı verildi. Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Mesajımız net: Evde kalın. Evde kalmak, kendinizi, ailenizi ve yaşadığınız toplumu Covid-19'tan korumak ve bu hastalığın yayılışını yavaşlatmak için en etkili yöntem" değerlendirmesinde bulundu.

Bowser, zaruri olarak görülen gıda ve sağlık gibi sektör çalışanlarının bu talimattan muaf olacağını da sözlerine ekledi. Söz konusu talimatı kasıtlı olarak ihlal ettiği belirlenen kişiler 90 güne kadar hapis ya da 5 bin Dolar’a kadar para cezasına çarptırılabilecek.

MARYLAND VE VİRGİNİA DA "EVDE KALIN" TALİMATI VERMİŞTİ

Öte yandan gün içerisinde Maryland Valisi Larry Hogan da başkent Washington DC ve çevresinin Covid-19 salgınının yeni merkezi olabileceği uyarısında bulunarak, "evde kalın" talimatı vermişti.

Logan'ın ardından Virginia Valisi Ralph Northam da aynı adımı atmıştı.

"DMV area" olarak nitelendirilen bölgede, Maryland'da bin 414, Washington DC'de 405 ve Virginia'da bin 21 olmak üzere toplam 2 bin 840 vaka bulunuyor. Bölgede virüs nedeniyle yaşamını kaybedenlerin sayısı 51'e çıktı.

Johns Hopkins Üniversitesinin paylaştığı son verilere göre, ABD'de Kovid-19 vaka sayısı 143 bin 55'e, ölü sayısı ise 2 bin 513'e ulaştı.

(AA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız