Washington Post'ta yayınlanan bir görüş yazısında, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gara operasyonu sonrasında 'ABD'yi azarladığı' belirtildi ve Erdoğan için "Biden'ın Trump'a göre çok daha sert olacağını' öğrenmesi gerekecek" ifadelerine yer verildi.

Abone Olgoogle-news
Washington Post'tan Erdoğan yorumu: Biden'ın Trump'a göre çok daha sert olacağını öğrenmesi gerekecek

ABD'de Joe Biden'ın başkanlık koltuğuna oturmasının ardından ülkenin dış politikasının hangi doğrultuda ilerleyeceği tartışılmaya devam ediyor.

Sputnik’in aktardığına göre, konuyla ilgili olarak Washington Post gazetesinde yayınlanan Max Boot imzalı görüş yazısında, Biden'ın da diğer başkanlar gibi göreve iç politikaya odaklanarak başladığı belirtildi ve "Ancak dünyanın geri kalanı için duraklat düğmesine basamazsınız" ifadeleriyle yeni yönetimin dış politika alanında alacağı tutum değerlendirildi. Öte yandan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Biden'ın Trump'a göre çok daha sert olacağını öğrenmesi gerekecek" ifadelerine yer verildi.

MÜTTEFİKLER VE DÜŞMANLAR BIDEN'I TEST EDİYOR

'Müttefikler ve düşmanlar Biden'ı test ediyor. Nasıl tepki vereceği, başkanlığının tonunu belirleyecektir' başlıklı yazıda, ABD ilişkilerine de değinen Boot, Erdoğan'ın ABD'nin Gara operasyonunda PKK tarafından alıkonulan 13 kişinin öldürülmesine ilişkin yaptığı açıklama üzerinden 'ABD'yi azarladığını' söyledi.

Washington yönetiminin 'terör örgütü' olarak tanıdığı PKK'nin eylemleri yüzünden ABD'yi suçlamasını 'zorlama' olarak yorumlayan Boot, Erdoğan'ın bunu 'içerideki öfkeyi yönlendirerek yeni başkanla ilişkisinin koşullarını belirlemek için' yaptığını iddia etti.

Boot ayrıca, Erdoğan'la ilgili olarak "Biden'ın muhtemelen Trump'a göre çok daha sert olacağını öğrenmesi gerekecek" ifadelerini kullandı.