birgün

26° AZ BULUTLU

GÜNCEL 07.08.2020 11:15

'Wayfair' ile ilgili sosyal medya paylaşımlarına suç duyurusu

Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Wayfair'ın çocuk ticareti yaptığı iddiasıyla ortaya çıkan haberlere ilişkin bazı sosyal medya fenomenlerinin yaptığı paylaşımlara yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Avukat Gücüyener, binlerce takipçisi olan 5 farklı sosyal medya hesabı ve bu hesabı kullanan kişiler hakkında hazırladıkları suç duyurusu dilekçesini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim etti

'Wayfair' ile ilgili sosyal medya paylaşımlarına suç duyurusu

Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi, ABD'de e-Ticaret sitesi 'Wayfair'ın çocuk ticareti yaptığı iddiasıyla ortaya çıkan skandala ilişkin binlerce takipçisi olan bazı sosyal medya fenomenlerinin yaptığı paylaşımlara yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

DHA'nın haberine göre; Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi üyesi avukat Caner Gücüyener, binlerce takipçisi olan 5 farklı sosyal medya hesabı ve bu hesabı kullanan kişiler hakkında 'suçu ve suçluyu övme', 'müstehcenlik', 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama', 'cinsel taciz' iddiasıyla hazırladıkları suç duyurusu dilekçesini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim etti.

Avukat Gücüyener, bu paylaşımları yapan kişilerin sözde mizah yaparak, takipçi sayılarını artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

'TAKİPÇİ SAYILARINI ARTIRMAK AMACIYLA SUÇ İŞLEDİLER'

Türkiye'de de e-Ticaret sitelerinde yer alan halı satışıyla ilgili linke tıklanıldığında çocukların fiziksel özelliklerinin yer aldığı tablonun çıktığını, adı geçen sitenin olayla ilgilerinin bulunmadığını açıkladığını belirten Gücüyener, "Biz Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak yaşananların takipçisi olduk. Bizim ülkemizde bu olayın çok kötü tezahürünü gördük. Bunlar çok ciddi suç unsurları taşımaya başladı. Sosyal medya hesaplarında binlerce kişinin takip ettiği kişiler bu konuyla ilgili paylaşımlar yapmaya başladılar. Bu paylaşımlarda çocuk bedenleri kullanarak, teşhir ettiler. En başta müstehcenlik suçunu işlediler. Fakat paylaşımlarla ilgili çirkin yorumlar devam etti. Sözde mizah yaparak, takipçi sayısını artırmak amacıyla suç işlediler. Biz Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak bu paylaşımları yapanlara tek tek tespit ettik. Paylaşımları bir dosya haline getirerek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduk" dedi.

'HESAPLARIN KAPATILMASI TALEBİNDE BULUNDUK'

Olayla ilgili paylaşım yapılan hesap sayısının çok daha fazla olduğunu, en fazla takipçisi olan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirten avukat Gücüyener, şunları kaydetti:

"'Suçu ve suçluyu övme', 'müstehcenlik', 'cinsel taciz' gibi TCK'da ağır yaptırımları olan suçları işleyen internet fenomenleri, çocuk görselleri paylaşarak çocuklara yönelik TCK'nın ve bizlerin asla izin vermeyeceği, empatiden yoksun, çocuk bedenin metalaştıran paylaşımlarında bulundu. Bunlara izin vermemeliyiz. Son günlerce 'özgürlük' adı altında çocuklarla ilgili yapılan paylaşımlar, suç işleme boyutuna gelmiştir. Ceza davası dışında bu tür paylaşım yapan sosyal medya hesaplarının kapatılması veya askıya alınması talebinde de bulunduk."

ABD'de mobilya ve ev eşyaları satılan e-Ticaret şirketi 'Wayfair'in, çocuk ticareti yaptığı iddia edilmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız