birgün

14° AÇIK

'We believe journalists in Turkey are detained arbitrarily', says spokesperson Nauert of US

BİRGÜN DAİLY 28.07.2017 15:25
'We believe journalists in Turkey are detained arbitrarily', says spokesperson Nauert of US
Abone Ol google-news

During the press briefing on Thursday (July 27), USA Department of State Spokesperson Heather Nauert responded to a question on the current trials of journalists, executives, lawyers, and staff from Turkey’s opposition newspaper Cumhuriyet.

Stating the US ‘remains seriously concerned about the widespread arrest and pretrial detention that’s taking place’, Spokesperson Nauert said the US will continue urging the government of Turkey to ‘respect and ensure freedom of expression, fair trial guarantees, judicial independence, other human rights and fundamental freedoms’ and also to release journalists and all others who Nauert said US believes are being held ‘arbitrarily’ under the current state of emergency laws in the country.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/abd-disisleri-nden-aciklama-gazetecilerin-keyfi-tutulduguna-inaniyoruz-171979.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun