birgün

15° AÇIK

We can solve our problems through dialogue, says Turkey’s PM as tension with Germany grows

BİRGÜN DAİLY 21.07.2017 19:02
We can solve our problems through dialogue, says Turkey’s PM as tension with Germany grows
Abone Ol google-news

After attending a Friday prayer on July 21, Turkey’s Prime Minister Binali Yıldırım gave statements on pressing issues of the day, including the current crisis with Germany over the detention of a German human rights defender, along with 5 other activists, in Turkey earlier in July.

“Germany and Turkey are very old strategic partners; we were also together during the WWI. And, before that, the Ottomans had a rootes relations with them (Germans). Today, our government continues to see it as a strategic partner. Time to time, tension rises due to certain considerations. But I call for deliberate action. Damaging of relations would have benefit neither for Germany nor for Turkey. The biggest tension is with regards to terrorist organizations FETÖ and PKK. We want necessary cautions to be taken. What we want is something that is necessiated by international law. There is no meaning in furthering the tension”.
Stating the reports about 68 German firms were to face legal action in Turkey were ‘not true’, PM Yıldırım called on the German authorities and said: “We believe that we can solve all of our problems by talking”.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/basbakan-yildirim-dan-almanya-ya-konusarak-cozebiliriz-171003.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun