birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

TEKNOLOJİ 19.11.2019 12:48

WhatsApp’ta tüm platformları etkileyen güvenlik açığı

WhatsApp’ta tüm platformları etkileyen güvenlik açığı

Sosyal medya devi Facebook’un bünyesinde bulunan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp bu sefer platforma entegre edilen bir özellik ile değil uygulamada pek çok kullanıcıyı etkileyen bir sistem açığı ile gündemde.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan Android için WhatsApp uygulamasını kullanan birisine yolladığınız zararlı GIF ile cihaza erişim sağlamak mümkün hale geliyordu. Bu seferki sorun ise hem iOS (iPhone) hem de Android kullanıcılarını etkiliyor.

ZDNet’te yer alan habere göre, 1.5 milyardan fazla kullanıcısı bulunan platform ‘CVE-2019-11931' olarak tanımlanan güvenlik açığını çözmek için ilk adımı attı.

Peki bu güvenli açığını siber saldırganlar nasıl kullanıyor?

Söz konusu güvenlik açığı bellek taşırma yöntemini kullanarak hedef cihazdaki WhatsApp uygulamasını çökertebiliyor.

Hacker'lar bu sistem açığı sayesinde özel hazırlanmış MP4 formatında bir video dosyasını hedef kişinin telefon numarasına WhatsApp üzerinden gönderdiğinde karşı taraf siber saldırgan tarafından hack’lenmiş oluyor.

Facebook, bu açığı ortadan kaldırmak için tüm platformlar için güncelleme yayınladı. Siber güvenlik uzmanları bu açıktan etkilenmemek için uygulamalarının güncel olup olmadığını kontrol etmeniz gerektiğinin altını çiziyor.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız