WhatsApp'ta yeni tehlike: GIF'lere dikkat

03.10.2019 13:43 TEKNOLOJİ
Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ta son günlerde yeni bir güvenlik açığı fark edildi

Son dönemde WhatsApp'ı gözüne kestiren hacker'lar, kurbanlarının telefonlarına girebilmek için yeni yöntemler arıyor. Son olarak WhatsApp'ın yeni hizmetlerinden biri olan GIF özelliğini kullanmaya başlayan hacker'lar, kullanıcıların zararlı içerik barındıran GIF'leri telefonlarına indirmesiyle erişim hakkı kazanıyor.Yani siz farkında olmadan bu GIF'i telefonunuza yüklediğinizde sizin haberiniz olmadan rehberiniz, telefonda kayıtlı fotoğraf ve diğer özel dosyalarınız hacker'ların kontrolüne geçiyor.

Hürriyet'in haberine göre; daha çok Android işletim sistemi yüklü telefonları etkileyen bu güvenlik açığının daha çok Android 8.1 ve Android 9 Pie işletim sistemini etkiliyor olması ise oldukça dikkat çekici. Zira bu işletim sistemleri, en çok kullanılan Android sürümleri olma özelliği taşıyor. Diğer yandan Android 8.0 ve öncesi sürümlerde ise bir güvenlik riski bulunmuyor.

Olayın ortaya çıkmasından sonra yeni bir güncelleme yayınlayan ve kullanıcılarını yeni sürüme geçmeleri konusunda uyaran WhatsApp, konu hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. WhatsApp’ın 2.19.244 sürümünü (son sürüm) telefonunuza yükleyerek söz konusu güvenlik açığı tehdidinden kurtulabilirsiniz.