birgün

15° PARÇALI AZ BULUTLU

BİRGÜN DAİLY 03.05.2017 10:18

Wikipedia takes the first legal step against Turkey's ban

Wikipedia takes the first legal step against Turkey's ban

World’s most widely used free online encyclopedia Wikipedia took its first official step after access to its entire site was blocked in Turkey.

The Wikimedia Foundation has submitted an objection to the decision of Ankara’s 1st Penal Court of Peace.

According to the report of Ahmet Can from Hürriyet newspaper, the official objection letter was submitted by the Foundation’s lawyer in Turkey, Gönenç Gürkaynak.

In the letter of objection, it was stated that ‘the ban at stake was against freedom of expression’. Previous decisions regarding Google and YouTube were also reminded in the letter.

Blocking access to the site of Wikipedia entirely although the disputed content was published in two languages only (Turkish and English) was an unproportional measure, the Foundation’s letter of objection said.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/turkiye-de-yasaklanan-wikipedia-dan-ilk-resmi-hamle-geldi-157807.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol