birgün

24° AÇIK

GÜNCEL 02.07.2020 12:34

Wushuda yeni perde: Dövmesini kapatmayan sporcular diskalifiye edilecek

Akyüz ailesinin skandallarıyla gündemden düşmeyen Türkiye Wushu Federasyonu'nun gerici icraatleri bitmiyor. Bu kez de bir turnuvada sporculara "Dövmesini kapatmayan sporcular diskalifiye edilecek" anonsu geçildiği ortaya çıktı

Wushuda yeni perde: Dövmesini kapatmayan sporcular diskalifiye edilecek

EREN TUTEL

Ardı arkası gelmeyen usulsüzlüklerle gündemden düşmeyen Türkiye Wushu Federasyonu’nun bir ‘icraatı’ daha ortaya çıktı.

Şubat ayında Antalya’da düzenlenen Türkiye Şampiyonası’nda müsabaka sırasında dövmeli sporcuların dövmelerini kapatmaları aksi takdirde şampiyonadan diskalifiye edilecekleri anonsu yapılıyor.

GERİCİ UYGULAMALAR

Birçok gerici uygulamaya imza atan Wushu Federasyonu Başkanvekili Abdurrahman Akyüz’ün koyduğu kurala göre; kadın sporcuların köşesinde erkek, erkek sporcuların köşesinde ise kadın antrenör yer alamıyor.

Sporun içinde yer alan bir kişinin iddiasına göre Akyüz, “Bizim amacımız spor yapmak değil cihat” ifadelerini bile kullanıyor. 2018 yılında kadın hakemlerin kıyafetleri uygun bulunmadığı için değiştiriliyor. Kural değiştirilmeden önce kadın hakemlere giydikleri kıyafetlerin vücut hatlarını gösterdiği iddiasıyla hakaret ediliyor ve mobbing uygulanıyor.

Akyüz döneminde erkek sporculara da diz altı tayt giymek zorunlu hale getirilmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız