birgün

13° AÇIK

GÜNCEL 02.07.2020 12:34

Wushuda yeni perde: Dövmesini kapatmayan sporcular diskalifiye edilecek

Akyüz ailesinin skandallarıyla gündemden düşmeyen Türkiye Wushu Federasyonu'nun gerici icraatleri bitmiyor. Bu kez de bir turnuvada sporculara "Dövmesini kapatmayan sporcular diskalifiye edilecek" anonsu geçildiği ortaya çıktı

Wushuda yeni perde: Dövmesini kapatmayan sporcular diskalifiye edilecek

EREN TUTEL

Ardı arkası gelmeyen usulsüzlüklerle gündemden düşmeyen Türkiye Wushu Federasyonu’nun bir ‘icraatı’ daha ortaya çıktı.

Şubat ayında Antalya’da düzenlenen Türkiye Şampiyonası’nda müsabaka sırasında dövmeli sporcuların dövmelerini kapatmaları aksi takdirde şampiyonadan diskalifiye edilecekleri anonsu yapılıyor.

GERİCİ UYGULAMALAR

Birçok gerici uygulamaya imza atan Wushu Federasyonu Başkanvekili Abdurrahman Akyüz’ün koyduğu kurala göre; kadın sporcuların köşesinde erkek, erkek sporcuların köşesinde ise kadın antrenör yer alamıyor.

Sporun içinde yer alan bir kişinin iddiasına göre Akyüz, “Bizim amacımız spor yapmak değil cihat” ifadelerini bile kullanıyor. 2018 yılında kadın hakemlerin kıyafetleri uygun bulunmadığı için değiştiriliyor. Kural değiştirilmeden önce kadın hakemlere giydikleri kıyafetlerin vücut hatlarını gösterdiği iddiasıyla hakaret ediliyor ve mobbing uygulanıyor.

Akyüz döneminde erkek sporculara da diz altı tayt giymek zorunlu hale getirilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol