birgün

15° AÇIK

Yağmaya yargı engeli

İzmir Bergama’da meraya yapılacak OSB projesine yargı ‘dur’ dedi. Karar, yöre köylüsünde sevinç yarattı. Av. Kavut, "Ferman padişahın ise meralar bizim" dedi.

GÜNCEL 03.06.2022 06:30
Yağmaya yargı engeli Bölge sakinleri OSB projesine ilişkin yapılan halkın katılım toplantısında tepkilerini dile getirmişti. (ANKA)
Abone Ol google-news

İzmir'in Bergama ilçesine bağlı kırsal Alibeyli mahallesindeki Hasanağa Merası’nın vasfının değiştirilmesine yönelik karar mahkemeden döndü. Mahkeme, sanayi ve ticaret odalarının ‘Bergama Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ kurmak istediği alanla ilgili “mera vasfını değiştirme” kararını iptal etti. İzmir 3. İdari Mahkemesi’nin aldığı kararla OSB projesi durdu. Karar, yöre köylüsünde sevinç yarattı.

Kendisi yöre sakini olan avukat Muradiye Savran Kavut, "Köyümün suyu, taşı, toprağı OSB projesi ile kirlenmeyecek. Meramızda kuzular özgürce koşup oynayacak. Ferman padişahın ise meralar bizimdir. Yaşasın hukuk, yaşasın dayanışma, yaşasın meralar" dedi. Alibeyli Muhtarı Mehmet Karagöz ise “Daha önce buraya gelip bize, ‘Bu proje herkesin yararına, sizlere yer vereceğiz’ dediler. Bize bazı kağıtlar imzalattılar. Duyduk ki kandırılmışız. Hemen duruma itiraz ettik. Davanın sonucundan dolayı çok mutluyuz” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Bergama’da Hasanağa Merası'na ‘Bergama Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ kurmak için harekete geçilmişti. OSB projesine ilişkin ÇED toplantısı, halkın itirazları nedeniyle yapılamamıştı. Kendilerine 10'ar dönüm arsa vaadinde bulunarak kâğıtlar imzalatıldığını ileri süren yurttaşlar ile "Burada hayvancı yok" diyen Bergama İlçe Tarım Müdürü arasında gerginlik yaşanmıştı.

ANKA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol