birgün

18° PARÇALI BULUTLU

Yağmur diyarında dereler kurudu

En çok yağmur alan bölge Karadeniz’de bile kuraklık etkili oldu. Son iki ayda ortalama yüzde 58 daha az yağışın düştüğü Doğu Karadeniz’de dereler de kurumaya başladı.

YAŞAM 20.09.2022 06:30
Yağmur diyarında dereler kurudu Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

İklim krizi ve doğaya yapılan müdahalelerin sonucu ağır oluyor. Karadeniz Bölgesi'nde sayısız HES projesi, yapılaşma için dere yataklarının değiştirilmesi, otoyollar ve taş ocaklarıyla her geçen gün daha büyük müdahalalere maruz kalıyor. Sel felaketleriyle sık sık gündeme gelen Karadeniz’de bu kez dereler kuruyor. Gümüşhane'de Boyluca Deresinde kuruma 10 kilometreyi buldu.

Meteorolojik verilere göre, geçen yıl temmuz ve ağustos ayları ile bu senenin aynı dönemlerinde ortalama yüzde 58 daha az yağışın düştüğü bölgede, içme suyu kaynakları kurudu. DHA'nın haberine göre Türkiye'nin yıllık ortalama 2 bin 400 kilogram yağış oranıyla en çok yağış alan ili olan ve hemen her yıl yaşanan sel, heyelan ve taşkınlarla gündeme gelen Rize’de azalan su kaynakları nedeniyle belediye, halkı, suyu tasarruflu kullanmaya çağırdı.

YAĞIŞLARDA BÜYÜK DÜŞÜŞ

Küresel ısınmanın etkileriyle Doğu Karadeniz'de son aylarda azalan yağışlar, kuraklık tehlikesini de beraberinde getirdi. Doğu Karadeniz'de, haziranda 109,4 kilogram yağış ile son 90 yılın yağış rekoru kırılırken, takip eden aylar ise kurak geçti.

Doğu Karadeniz'de, haziranda 109,4 kilogram yağış ile son 90 yılın yağış rekoru kırılırken, takip eden aylar ise kurak geçti. Meteorolojik verilere göre, geçen yıl temmuz ve ağustos ayları ile bu senenin aynı dönemlerinde ortalama yüzde 58 daha az yağışın düştüğü bölgede, içme suyu kaynakları kurudu.

Türkiye'nin yıllık ortalama 2 bin 400 kilogram yağış oranıyla en çok yağış alan ili olan Rize’de belediye, halkı, suyu tasarruflu kullanmaya çağırdı. Trabzon'da ise içme suyu sorununa çözüm için yağmur ve yüzey sularının depolanacağı 'yapay gölet' formülü devreye alındı. Bölgede içme suyu kaynaklarının ardından bu kez de dere yatakları kurumaya başladı. Gümüşhane'de Tersun Dağı'ndan doğan ve Karamustafa, Boyluca ve Hasköy köylerinden geçen tarım ve içme suyunda kullanılan Boyluca Deresi yatağı, debisi azalınca 10 kilometre boyunca kurudu. Derenin kurumasıyla, bölgedeki sebze ve meyve bahçeleri de olumsuz etkilendi. Yöre halkı, kuraklığa karşı su depolanacağı gölet projelerinin devreye alınmasını istedi.

Boyluca Köyü Muhtarı Tahir Öztürk, “Bu dere üzerinde 3 tane köy, 11 de mahallemiz mevcut. Bu aylar gelince dere kuruyor. Kuraklık başlayınca derede damla su kalmıyor. Burası değerlendirilirse hem köylülerin içme suyu sorununu hem de sulama sorununu giderilmiş olur" dedi.

Karadeniz Bölgesi'nde sayısız HES projesi, yapılaşma için dere yataklarının değiştirilmesi, otoyollar ve taş ocaklarıyla her geçen gün daha büyük müdahalalere maruz kalıyor.

***

‘KARADENİZ SU ZENGİNİ BİR YER DEĞİL’

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, kuraklıkla ilgili şunları söyledi: İlkbaharda dereler gürül gürül akıyordu, bir ara sular çok kuvvetliydi ama küçük, kısa bir kurak periyot, yağışsız periyotta bir anda Karadeniz’de durumu kuraklığa dönüştürdü. Hiçbir zaman hava herkesi memnun etmez. Aslında Karadeniz su zengini bir yer değil. Yağmurların çok yağıyor olması, Karadeniz’de çok su olduğu anlamına gelmiyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun