birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 17.08.2015 12:49

"Yahudi müziği çalmayın" diyerek sokak müzisyenlerine saldırdılar

"Yahudi müziği çalmayın" diyerek sokak müzisyenlerine saldırdılar

İstanbul Avcılar ilçesinde Havuz Meydanı adı verilen yerde sokak müzisyenliği yapan Grup Mektup üyeleri, bir grubun saldırısına uğradı.

İleri Haber'den Rıfat Doğan'ın haberine göre, cami imamı müzik grubuna yönelik "Bunlar Yahudi marşları çalıyor, durdurun bunu" şeklinde sözler sarf etti.

Saldırıya tanık olan E.O. olayı şöyle anlattı:

"Sokak müzisyenlerinin müzik yaptığı yerin az ilerisinde bir cami var. Camidekilerin bu müzik grubundan rahatsızlık duyduklarını daha önce duymuştum. Ben onlarla konuştuğumda 'Bizi buradan kovmaya çalışıyorlar' demişlerdi. Geçen Cumartesi akşam saatlerinde imam, 'Burada Yahudi marşları çalıyor. Bunu durdurun' diye konuşmuş. Bu sözlerden sonra bir adam ve iki çocuk yanlarındaki pitbull cinsi köpeklerle sokak müzisyenliği yapan gençlere saldırdı. Saldırgan müzik grubu üyelerine 'Ben Müslümanım. Senden hesap soracağım' diye tehdit etti. Saldırganların sözleri üzerine çevrede bulunanlar da provoke oldu ve çocukları oradan kovmaya çalıştı. Grup üyeleri camiye sığınmak zorunda kaldı. Daha sonra polis ya da zabıta geldi. Onlar da çocukları 'daha fazla provoke olmayın' diye uyarıyor ve onlar da gençleri kovmaya çalıştı. Olay bu şekilde gelişti."

Video: SoL

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol