birgün

10° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 26.04.2020 09:03

Yalınayak Sokrates, YouTube’da yayımlandı

Yalınayak Sokrates, YouTube’da yayımlandı

Usta tiyatrocu Genco Erkal karantina günlerini aydınlatmaya devam ediyor. Erkal, salgın nedeniyle uygulamaya geçirilen sokağa çıkma yasağında evde olan yurttaşlar için Yalınayak Sokrates oyununu YouTube üzerinden yayımladı.

“Haftasonunun sürprizini açıklıyorum” diyerek haberi sosyal medyadan paylaşan Erkal, oyun ile ilgili dün paylaştığı videoda “Dostlar Tiyatrosunun en çok ses getiren oyunlarından biri olan Yalınayak Sokrates yayına giriyor. Şu anda izleyebileceğiniz videomuzda oyunun öyküsünü anlatıyorum. İyi seyirler" ifadelerini kullandı.

Erkal oyunu şu şekilde anlattı:

İlk kez 1985 yılında sergilenen Yalınayak Sokrates 2440 yıl öncesinden günümüze bir özgürlük ve demokrasi çağırısı getiriyor. İlk oynandığı günlerde 12 Eylül darbesinin yok ettiği demokrasimizin yaralarını sarmaya çalışıyorduk. O nedenle oyun bayağı ses getirdi, uzun süre kapalı gişe oynandı. Genel istek üzerine 1998 yılında Yalınayak Sokrates değişik bir kadroyla bir kez daha sahnelendi. Şimdi izleyeceğiniz video o zaman kaydedilmişti. Tek adam yönetimini yaşadığımız şu dönemde bakalım Sokrates bize neler söyleyecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol