birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Yandaş, huzuru toprakta buldu

AKP’lilerin kazanç kapısı olan GÜBRETAŞ’ın yönetim kurulu üyelerine ödenen huzur hakkı, beş yılda yüzde 140 oranında zamlandı. 2017 yılında 5 bin TL olan huzur hakkı ücreti 2021 itibarıyla 12 bin TL’ye fırladı.

SİYASET 05.04.2022 08:12
Yandaş, huzuru toprakta buldu
Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

Kasım 1952’de, “Türkiye tarımındaki kalite ve verimliliği artırmak” amacıyla kurulan GÜBRETAŞ, AKP iktidarları döneminde, iktidarın arpalığı oldu. Görevden alınan Genel Müdür AKP Bilecik eski Milletvekili Fahrettin Poyraz'ın yanı sıra eski AKP Adana Milletvekili Vahit Kirişçi ile eski AKP Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak’ın da aralarında bulunduğu AKP’li siyasetçilerin yönetiminde yer aldığı kurumun huzur hakkı ücretlerinde beş yılda yaşanan artış, yüzde 140 oldu.

GÜBRETAŞ’ın 2017 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda, yönetim kurulu başkanına aylık net 5 bin TL huzur hakkı verilmesi kararlaştırıldı. Yönetim kurulu üyelerine ise 2017 yılında aylık 4 bin TL huzur hakkı ödendi. İdare, yurtdışı harcırahını da 2017’de günlük 150 Avro olarak belirledi.

Kamuda birden fazla yerden maaş aldığı iddiaları ile gündeme gelen Fahrettin Poyraz’ın yönetim kuruluna girdiği 2018 yılında ise huzur hakkı yönetim kurulu başkanı için 4 bin TL, üyeler için ise 3 bin 500 TL birden zamlandı. 2018 yılında şirket, yönetim kurulu başkanına her ay 9 bin TL, yönetim kurulu üyelerine ise aylık 7 bin 500 TL huzur hakkı dağıttı.

GÜBRETAŞ’ın 2019 yılı olağan genel kurulunda alınan karar kapsamında huzur hakkı bir kez daha artırıldı. Buna göre, yönetim kurulu başkanının huzur hakkı 10 bin TL, üyelerin huzur hakkı ise 8 bin 500 TL olarak tespit edildi.

ASGARİ ÜCRETİN TAM ÜÇ KATI

Şirket, 2020 yılı olağan genel kurulda aldığı karar ile huzur hakkı ücretini 10 bin TL'nin üzerine çıkardı. 2020 ve 2021 yıllarında yönetim kurulu başkanına aylık net 12 bin TL, yönetim kurulu üyelerine ise aylık net 10 bin TL huzur hakkı verilmesine ilişkin karar alındı.

***

yandas-huzuru-toprakta-buldu-999357-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol