birgün

8° PARÇALI BULUTLU

MEDYA 21.11.2021 13:50

Yandaş Türkiye gazetesinden tepki çeken 'haber': "8 bin TL maaşla çalışacak işçi yok"

Yandaş Türkiye gazetesi, '8 bin TL maaşla çalışacak işçi yok' manşetiyle çıktı. İktisatçı Mustafa Sönmez, "Bu manşeti atan cahil, vasıflı kaynak elemanı olmayı sıradan bir şey sanıyor" diyerek söz konusu habere tepki gösterdi.

Yandaş Türkiye gazetesinden tepki çeken 'haber': "8 bin TL maaşla çalışacak işçi yok"

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Türkiye gazetesi, bugün '8 bin TL maaşla çalışacak işçi yok' manşetiyle çıktı.

Haberde, "Dünyaya gemi üreten Yalova'daki tersane, kesenin ağzını açtığı haberde eleman bulamıyor", "İş beğenmeme problemi üretimi frenlemeye başladı. Anadolu'da birçok işletme, işçi açığını kapatmak için maaşı yükseltti. Yalova'da her yıl 6 gemi satıp 150 milyon dolarlık ihracat yapan tersane, kaynak, montaj ve mobilya elemanları arıyor. Maaş 8 bin lira ancak çalışmak isteyen yok" gibi ifadeler yer aldı.

Söz konusu 'haber' tepki çekti.

İktisatçı-yazar Mustafa Sönmez, "Bu manşeti atan cahil, vasıflı kaynak elemanı olmayı sıradan bir şey sanıyor. Hem beceri gerektirir hem de en yorucu ve tehlikeli işlerden biridir; 8 bin tl ye tabii ki çalıştıramazsın" diyerek tepki gösterdi.

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici de, "Türkiye’nin manşeti: “8 bin TL maaşla çalışacak işçi yok” Yalova’daki Tersan tersanesi vasıflı kaynak ve montaj elemanı arıyormuş. Ülkede işsizlik sorunu olmadığını kanıtlamaya çalışıyorlar ama işsizlere duyurmakta yarar olabilir…" ifadelerini kullandı.