birgün

13° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 18.04.2019 08:51

Yandaşlara üç ayda 2 milyar 672 milyon TL

Cevap ve düzeltme 18 Nisan 2019 tarihli gazetenizin birinci sayfasında yer alan “Yandaşlara üç ayda 2 milyar 672 milyon TL” başlığı ile yayımlanan haberde “Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı kamunun harcama rakamlarına göre Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı gibi dernek ve vakıflara üç ayda 2 milyar 672 […]

Yandaşlara üç ayda 2 milyar 672 milyon TL

Cevap ve düzeltme

18 Nisan 2019 tarihli gazetenizin birinci sayfasında yer alan “Yandaşlara üç ayda 2 milyar 672 milyon TL” başlığı ile yayımlanan haberde “Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı kamunun harcama rakamlarına göre Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı gibi dernek ve vakıflara üç ayda 2 milyar 672 milyon TL aktarıldı” ifadesine yer verilmiştir. Yazı içeriğinde “Bu kurumlara ocak ayında 1 milyar 352 milyon 828 bin TL, şubat ayında 699 milyon 984 bin TL ve yerel seçimlerin yapıldığı mart ayında ise 619 milyon 682 bin TL verildi. Böylece sene başında ayrılan 3,6 milyar TL’lik ödeneğin yüzde 72’si harcanmış oldu” şeklinde gerçek dışı bir habere yer verilmiştir. Gerçeği yansıtmayan ve maksatlı olduğu anlaşılan haber ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.

Bahse konu haberdeki, Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü web sitesinde yayımlanan veriler yeterince incelenmeden “”Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı kamunun harcama rakamlarına göre Ensar Vakfı, ilim Yayma Cemiyeti, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı gibi dernek ve vakıflara üç ayda 2 milyar 672 milyon TL aktarıldı” ve “”Bu kurumlara ocak ayında 1 milyar 352 milyon 828 bin TL, şubat ayında 699 milyon 984 bin TL ve yerel seçimlerin yapıldığı mart ayında ise 619 milyon 682 bin TL verildi. Böylece sene başında ayrılan 3,6 milyar TL’lik ödeneğin yüzde 72’si harcanmış oldu” iddiaları yalan, maksatlı ve gerçek dışıdır.Bakanlığımız yalan haberde iddia edildiği gibi adı geçen dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşlarına herhangi bir aktarma yapmamıştır. Objektif habercilikten ve kamusal sorumluluktan uzaklaşılarak masabaşı ve uydurma haberin yapıldığı maalesef görülmektedir.

Yeterince araştırılmadan ortaya atılan yalan ve yanlış iddialar, vatandaşlarımıza kamusal hizmet sunmanın gayreti içerisinde bulunan Bakanlığımızı töhmet altında bırakmakta olup, bu durum gazetecilik etiği ile de bağdaşmamaktadır. Bakanlığımızı rencide edici ve töhmet altında bırakan ifadelere yer vermeden önce Bakanlığımız ile irtibata geçilmek suretiyle kamuoyunun yalan ve yanlış bilgilendirilmesinin önleneceği hususunu, yasal haklarımız saklı kalmak üzere bir kez daha takdirlerinize sunarız.

Dr. Murat USTA Bakan a.
Hukuk Müşaviri

***

BirGün gazetesinin 18.04.2019 tarihli nüshasının birinci sayfasında “Ensar, TÜRGEV gibi yandaşlara üç ayda 2 milyar 672 milyon TL” başlığıyla ve devamında 6. sayfasında “Yandaşlara üç ayda 2 milyar 672 milyon TL” başlığıyla yayımlanan habere ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı Vekili Av. Mehmet Tahsin İnci’nin düzeltme ve cevap talebi üzerine T.C. Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 16.05.2019 tarih ve 2019/4116 Değişik İş No’su ile verdiği düzeltme ve cevap talebine yapılan itiraz T.C. Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 12.06.2019 tarih ve 2019/4884 Değişik İş No’su ile reddedilmiştir. Bu karar gereğince yayımladığımız düzeltme ve cevaptır.

Cevap ve düzeltme

Gazetenizin 18.04.2019 tarihli nüshasında “Yandaşlara üç ayda 2 milyar 672 milyon TL” başlığıyla yayınlanan haber, müvekkilimle ilgili gerçek dışı, haksız, hukuka ve gazetecilik meslek ilkelerine aykırı bilgiler ve yorumlar içermektedir.

Haberde, iktidar tarafından müvekkil vakfın da aralarında bulunduğu dernek ve vakıflara servet aktarıldığı, üç ayda aktarılan bu paranın miktarının 2 milyar 672 milyon TL olduğu iddia edilmiştir.

Haberde bahsi geçen rakam Vakıf Üniversiteleri, Siyasi Partiler, Özerk Spor Federasyonları, Kamu Sendikaları gibi “Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşların” harcamalarının bütçeye yansıyan kısımlarının toplam miktarıdır. Bahsi geçen rakamlar yasalarca çerçevesi çizilmiş alanlarda “kamunun görevi gereği yerine getirmesi gereken hizmetler” için işbirliği içinde hareket ettiği siyasi partilerden, vakıf üniversitelerine, sendikalardan bilimsel araştırma projelerine, özerk spor federasyonlarına kadar çok sayıda STK ve diğer kurumlarla ortak şekilde yapılan harcamaların kendi bütçesine yansıyan kısmından oluşmakta ve kuramlara hiçbir surette para aktarımı anlamına gelmemektedir. Her iktidar tarafından yapılan rutin bir mali çalışmanın “iktidar yandaş dernek ve vakıflara servet aktarmış” şeklinde kasıtlı bir şekilde, gerçekler bilindiği halde görmezden gelinerek kamuoyuna yansıtılması ve bu durumun müvekkil vakıfla ilişkilendirilmesi gazetecilik faaliyeti değil müvekkil vakıf hakkında kamuoyunda olumsuz algı oluşturma çabasıdır sadece.
Hazine ve Maliye Bakanlığının sitesinde bu bütçe ayrıntılarıyla ilgili açıklama var iken ve basit bir araştırmayla konunun detayları öğrenilebilecek iken kasıtlı ve bilinçli bir şekilde haberin çarpıtılarak kaleme alınması müvekkil vakfı toplum nezdinde kötülemek, küçük düşürmek için hazırlanmış algı operasyonunun bir parçasıdır. Müvekkilimin itibarını zedeleyen haber, gerçeğe aykırı ve kamuoyunu yanlış yönlendirme maksatlı olarak kaleme alınmış olup bu yanlışın düzeltilmesi gereği doğmuştur.

Kamuoyuna duyurulur.

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı
(TÜRGEV) Vekili
Av. Selma YILDIZ

***

BirGün gazetesinin 18.04.2019 tarihli nüshasının birinci sayfasında “Ensar, TÜRGEV gibi yandaşlara üç ayda 2 milyar 672 milyon TL” başlığıyla ve devamında 6. sayfasında “Yandaşlara üç ayda 2 milyar 672 milyon TL” başlığıyla yayımlanan habere ilişkin Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Vekili Av. Selma Yıldız’ın düzeltme ve cevap talebi üzerine T.C. İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 22.05.2019 tarih ve 2019/2870 Değişik İş No’su ile verdiği düzeltme ve cevap talebine yapılan itiraz T.C. İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 10.06.2019 tarih ve 2019/2764 Değişik İş No’su ile reddedilmiştir. Bu karar gereğince yayımladığımız düzeltme ve cevaptır.

***

İşsizlik, yoksulluk, ekonomik kriz her geçen gün daha da derinleşirken AKP’nin yandaşlara kesenin ağzını sonuna kadar açtığı ortaya çıktı. Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı kamunun harcama rakamlarına göre Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, TÜRGEV gibi dernek ve vakıflara üç ayda 2 milyar 672 milyon TL aktarıldı.

Bu kurumlara ocak ayında 1 milyar 352 milyon 828 bin TL, şubat ayında 699 milyon 984 bin TL ve yerel seçimlerin yapıldığı mart ayında ise 619 milyon 682 bin TL verildi. Böylece sene başında ayrılan 3,6 milyar TL’lik ödeneğin yüzde 72’si harcanmış oldu.

KİRACI DEVLET

Yeni makam araçlarının alınmayacağını ve kiralama yöntemine gidilmeyeceğini açıklayan AKP, üç ayda “kiralama giderleri” için ise devletin kasasından 341 milyon 206 bin TL harcadı. Verilere göre, kiralama giderleri için ocak ayında 60 milyon 941 bin TL, şubat ayında 136 milyon 909 bin TL ve mart ayında 143 milyon 356 bin TL harcandı.

Bu aylar içerisinde çoğu makam aracı olmak üzere taşıt kiralama işlemleri için 104 milyon 296 bin TL, hizmet binaları kiralama işlemleri için ise 74 milyon 701 bin TL harcandı. Kamu kurumlarında çalışan personelin servis işlemlerini de kiralama usulü yapan AKP, üç ayda bu kalem için 121 milyon 632 bin TL harcadı. AKP’nin dikkat çekici bir diğer kira gideri ise “hava taşıtlarına” yönelik oldu. Üç ayda kiralanan uçaklar için devletin kasasından 17 milyon 552 bin TL çıktı.

MÜTEAHHİTLERE YİNE SERVET

Yap-işlet-devret modeli ile “alım garantisinin” verildiği ve bu yolla zengin edilen müteahhitlere yapılan harcamalar da hız kesmeden sürdü. Bakanlığın verilerine göre, müteahhitlik giderleri kalemi için devletin kasasından üç ayda tam 14 milyar 376 milyon 108 bin TL çıktı.

Müteahhitlere ocak ayında 9 milyar 836 milyon 607 bin TL ödenirken şubat ayında bu tutar 976 milyon 965 bin TL oldu. Mart ayında aynı kalem için yapılan harcama tutarı ise 3 milyar 562 milyon 547 bin TL’yi buldu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız