birgün

5° PARÇALI BULUTLU

Yandaşların gözü THK’nin yetkisinde

Sportif havacılık alanında uluslararası sertifika verebilen tek kurum kayyum yönetimindeki THK. Ancak, AKP’lilerin yönettiği Hava Sporları Federasyonu, kayyumların da desteğiyle bu yetkileri THK’den almak istiyor.

GÜNCEL 04.12.2022 06:30
Yandaşların gözü THK’nin yetkisinde THK paraşütten planöre kadar birçok alanda sportif havacılık eğitimi veriyor. (Fotoğraf: Depo Photos)
Abone Ol google-news

İsmail ARI

Yandaşlar şimdi de Atatürk’ün emriyle 1925’te kurulan ve 2019 yılından beri skandallara ve tartışmalara rağmen havacılıkla ilgisi olmayan kayyum heyeti tarafından yönetilen Türk Hava Kurumu’nun (THK) yetkilerine göz dikti.

Türk Hava Kurumu kurulduktan 4 yıl sonra Yeni 1929 yılında Uluslararası Havacılık Federasyonu’na (FAI) üye oldu. THK kurulduğu günden bu yana havacılık merkezlerinde planör, paraşüt, motorlu yamaç paraşütü, yamaç paraşütü, model uçak, balon ve yelken kanat gibi birçok sportif havacılık eğitimi veriyor.

THK, Uluslararası Havacılık Federasyonu’na üye olduğu için de bu eğitimleri tamamlayanların aldığı sertifikanın uluslararası geçerliliği oluyor. Yani Türkiye’de sportif havacılık alanında uluslararası geçerliliği olan sertifikayı sadece THK verebiliyor. THK bu eğitimlerden de gelir elde ediyor ve ayrıca FAI ile ortaklaşa birçok uluslararası organizasyon da düzenliyor.

Ancak BirGün’ün edindiği bilgilere göre, yönetiminde çok sayıda AKP’linin yer aldığı Türkiye Hava Sporları Federasyonu, uluslararası geçerliliği olan sportif havacılık sertifikası verme yetkisini uzun süredir THK’nın elinden almak istiyor. Federasyonun bu çıkışını da AKP’ye yakınlığıyla bilinen üç kişilik THK Kayyum Heyeti de destekliyor.

YÖNETİMİNİDE AKP’LİLER VAR

Türkiye Hava Sporları Federasyonu’nun yönetiminde yer alan isimler ise tartışma yaratacak türden. Federasyonun başkanlığını, AKP 7’nci Dönem MKYK Üyesi ve Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Akif Kalaycı yapıyor. Federasyonun yönetiminde Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, eski Türk Hava Yolları (THY) yöneticisi Ali Serdar Yakut ve AKP’li Kalecik Belediye Başkanı Duhan Kalkan da yer alıyor.

RANT ALANI OLARAK GÖRÜYORLAR

Eski THK yöneticileri ise Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Hava Sporları Federasyonu’nun daha önce de THK’nin elindeki yetkileri almak için Uluslararası Havacılık Federasyonu’na (FAI) başvurduğu belirtti. Eski yöneticiler, Uluslararası Havacılık Federasyonu’nun bu talebi kabul etmediğini ve “THK talep etmediği takdirde yetkileri size vermeyiz” yanıtını verdiğini ifade etti.

Yandaşların sportif havacılık faaliyetlerini ciddi bir rant alanı olarak gördüğünü de vurgulayan eski THK yöneticileri, “THK’nin bu alandaki tüm yetkileri alınmak isteniyor. Sportif havacılık kurslarını kursları ve şampiyonaları Türkiye Hava Sporları Federasyonu bünyesinde düzenlemek ve THK’yi tam anlamıyla atıl hale getirmek, tabeladan ibaret hale getirmeyi amaçlıyorlar” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol