birgün

23° GÖK GÜRÜLTÜLÜ HAFİF YAĞMURLU

Yangınla mücadele bütçesine tırpan

Tarım ve Orman Bakanlığı yaza hazırlıksız girerken yangınla mücadele için ayrılan bütçenin de 2023’te azaltılması öngörülüyor. CHP’li Emir, “Hâlâ yangın uçağı yok. Üstüne bütçede de kısıntıya gidiliyor” dedi.

YAŞAM 11.06.2022 06:30
Yangınla mücadele bütçesine tırpan Fotoğraf: DHA
Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

Tarım ve Orman Bakanlığı ile bakanlığa bağlı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) yangınlarının sıklıkla yaşandığı yaz sezonuna girilmesine karşın yeterli önlemleri almadı. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, ayrıca yangınla mücadele bütçesinin de her yıl tırpanlandığını söyledi. İddialarını TBMM gündemine taşıyan Emir, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi sundu.

Emir, önergesinde genel müdürlüğün 2022 ve 2023 yılı bütçesine ilişkin verilerini de paylaştı. OGM’nin 2021 yılında yangınla mücadele için 6 milyar 837 milyon TL bütçe ayırdığını ancak 8 milyar 190 milyon TL harcadığı belirten Emir, “Buna karşın 2022’de yangınla mücadele ayrılan kaynak 5 milyar 407 milyon TL’de kaldı” diye konuştu. Emir’in iddiasına göre, OGM’nin yangınla mücadele için 2023’te ayırmayı öngördüğü bütçe de 5 milyar 604 milyon TL tutarında kaldı.

Bütçe ile ilgili rakamları değerlendiren Emir, “AKP, yaşananlardan ders almıyor” dedi. Türkiye’nin 2021’de orman yangınları açısından son yılların en ağır tablosuyla karşı karşıya kaldığını belirten Emir, şunları söyledi: “2020 yılında Türkiye genelinde 3 bin 339 orman yangını çıkmış ve toplam 20 bin 971 hektar alan yanmıştı. Geçtiğimiz yıl orman yangın sayısı 2 bin 793’e düşmesine karşın yanan alan miktarı neredeyse 7 kat artarak 139 bin 503 hektara yükselmişti. Sadece bu veri bile beceriksizliği ortaya koyuyor. Ülkenin ciğerleri yanarken bizler kendimizi, ‘Yangın söndürme uçakları nerede?’ sorusuna yanıt ararken bulduk. Tüm uyarılara rağmen yangınlara hazırlıksız yakalandılar. Beceriksiz bakanlar, AKP’li bürokratlar binlerce hektar orman alanının yitirilmesinin sorumlusudurlar. Ne yazık ki 2022, 2023 ve 2024 yıllarına ait bütçe kalemleri de uyarılarımızdan ve yaşananlardan halen ders alınmadığını ortaya koyuyor.”

Emir, Bakan Kirişçi’nin yanıtlaması istemiyle şunları sordu:

“Orman Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz yıl yaşananlardan ders alarak, envanterine bu yıl için yangın söndürme uçağı katmış mıdır? Savunma Sanayii Başkanlığı’nın Orman Genel Müdürlüğü için açtığı yangın söndürme ihalesi hangi aşamadadır? Türk Hava Kurumu uçakları bakımları yapılıp uçuşa hazır hale getirilmiş midir? Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da orman yangınlarına yalnızca helikopterlerle mi müdahale edilecektir?

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun