birgün

15° KAPALI

GÜNCEL 13.10.2019 12:44

Yapay etler marketlere dağıtılacak

Yapay etler marketlere dağıtılacak

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan testler sonucunda üç boyutlu yazıcı kullanılarak; sığır eti, tavşan eti ve balık eti gibi yapay etleri üretmeyi başaran bilim insanları daha ileriye gidiyor. Yakın bir zamanda yazıcılardan elde edilen bu tür etler marketlerde yerini alacak.

Donanım Günlüğü'nde yer alan habere göre, 2013 yılında Hollandalı bilim insanı Mark Post tarafından geliştirilen inek kök hücreleri ile tasarlanmış hamburger eti gerçekleşecek yeniliklerin habercisiydi. İlerleyen zamanlarda bu tür yapay etlerin Mars yolculuğunda kullanılması planlanıyor. Böylece uzun süreli yolculuklarda herhangi bir gıda tedariğine ihtiyaç duymadan yazıcılar ile gıda ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor.

YAPAY ETLER HER ALANDA KULLANILACAK

Yapay etlerin ilk çıktığı zamanlarda üretim maliyeti son derece yüksek olduğu için, bilim insanları ilk etapta geniş bir kitleye yaymayı pek düşünmüyordu ancak, kısa bir süre içerisinde gelişmekte olan ülkelerde protein ihtiyacını karşılamak için kullanılabileceği anlaşıldı.

Bu tür etlerin birçok problemi bulunuyor. Öncelikli olarak yapay etlere yapılan yatırımlar son derece düşük. Örneğin sektör bundan kısa bir süre önce sadece 73 milyon dolar yatırım toplayabildi. Ayrıca yasal düzenlemeler konusunda da birçok eksiklik bulunuyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız