birgün

23° PARÇALI AZ BULUTLU

YAŞAM 28.06.2020 07:37

Yapay zekalı robot ‘Erica’ film yıldızı olacak

Yapay zekalı robot  ‘Erica’ film yıldızı olacak

HABER MERKEZİ

Yapay zekalı robot Erica, 70 milyon dolar bütçeli bilimkurgu filminin başrol oyuncusu oldu. The Hollywood Reporter’da yer alan habere ‘b’ isimli film yapay zekalı bir robot oyuncu üzerine kurulmuş ilk yapım olacak.

Film, insan DNA’sını mükemmelleştirmek amacıyla yarattığı programın tehlikelerini keşfeden ve tasarladığı yapay zekalı robotun (Erica) kaçmasına yardım eden bir bilim insanının hikayesini anlatıyor.

Erica’yı üreten Japon bilim insanları Hiroshi Ishiguro ve Kohei Ogawa’nın, robota metot oyunculuğu yöntemini öğrettiklerini belirtti.

Projenin yaratıcılarından Sam Khoze, oyunculuğun diğer yöntemlerinin yaşam deneyimi gerektirdiğini ancak Erica’nın böyle bir deneyimi olmadığına dikkat çekti. Khoze, Erica’nın beden dili, duyguları ve hareket hızı gibi konuları düzenleyerek karakterini geliştirmeye çalıştıklarını vurguladı.

Erica’nın bazı sahnelerini Japonya’da çeken yapım şirketi Bondit Capital Media'nın, filmin geri kalanını ise Haziran 2021’de Avrupa’da tamamlanması bekleniyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız