birgün

21° AÇIK

GÜNCEL 19.12.2018 16:25

Yarbay Ali Tatar anmasında Hulusi Akar'a sert tepki

Yarbay Ali Tatar anmasında Hulusi Akar'a sert tepki

'Amirallere suikast' iddialarıyla ilgili soruşturma sürecinde intihar eden Yarbay Ali Tatar, ölümünün 9'uncu yıl dönümünde Ankara’daki mezarı başında anıldı.

Yenimahalle'deki Karşıyaka Mezarlığı'nda yapılan anmaya Ali Tatar'ın ağabeyi Ahmet Tatar ve aile üyeleri, CHP milletvekilleri Mehmet Ali Çelebi, Mahmut Tanal, Ali Şeker katıldı.

Ahmet Tatar, yıllarca içten içe kemiren hainler eliyle Türk ordusunun Mustafa Kemal'in ordusu olmaktan çıkarılmaya çalışıldığını belirterek şöyle konuştu:

''Askeri öğrencisinden subayına kadar binlerce yurtsever asker, çeşitli tertiplerle tasfiye edildi. Türk ordusuna karşı önce teğmen rütbesinde başlayan, daha sonra komutanların maalesef aymazlıkları ile generallere ve amirallere, hatta genelkurmay başkanına kadar uzanan büyük bir operasyon yürütüldü. Tüm bunlar yaşanırken medyada askeri vesayetin yok edileceğini, Türkiye'nin daha özgür ve demokratik bir ülke olacağının, faili meçhullerin aydınlanacağının propagandaları yapılıyordu. Aykırı ses çıkaranlar ise 'darbeci ve cuntacı' yaftalamalarıyla adeta boğuluyorlardı. FETÖ'nün devleti ele geçirdiğini herkes görüyordu, ancak 'buna kargalar bile güler' diyorlardı.''

Emekli Koramiral Atilla Kezek ise, Hulusi Akar’ın dünkü Meclis konuşmasına atıf yaparak şöyle konuştu: “Konuşmazdım ama dün Meclisteki konuşmaları görünce, konuşma mecburiyetinde hissettim kendimi. Silah arkadaşlığından bahsediyor birisi. ‘Silah arkadaşlarını ziyaret etmeyen şerefsizdir’ diyor Meclis’te. Kimden bahsediyor anlamadım. Kendisinden önceki Genelkurmay Başkanlarından mı söz ediyor. Kim ziyaret etmiş silah arkadaşlarını. Silah arkadaşlarını ziyaret edenler buradakiler. 9 senedir buraya gelip silah arkadaşlarını ziyaret edenler aynı kişiler. Cem Aziz Çakmak’ın, Murat Özenalp’in cenazesine gelenler aynı kişiler. Hiçbir tanesi gelmediler. Terk ettiler onları. Bize silah arkadaşlığını anlatmasınlar. Biz silah arkadaşlığını Silivri’nin duvarlarına, Hasdal’ın duvarlarına yazdık. Biz silah arkadaşlığını Anayasa Mahkemesi’nin kaldırımlarına yazdık. Biz silah arkadaşlığını sessiz çığlıklarda meydanlarda haykırdık. Kimse bize silah arkadaşlığını falan öğretmesin. Millet her şeyi biliyor, takip ediyor. Millete havale ediyorum. Yazıklar olsun…”

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi ise Ali Tatar'ın mezarının başında yaptığı konuşmada, ''Burada benim hem komutanım, hem arkadaşım, hem ağabeyim yatmaktadır. Burada gerçek bir subay yatmaktadır. Bize komutanlık, askerlik dersi verenlere inat, onuru ile burada yatmaktadır. 'Subay', bedeninden önce şerefini koruyan adama derler. İşte o, Türk Milletinin var oluşu için kendi yok oluşunun karşısına çıkabilen bir yiğittir. Ali Tatarlar hep böyle anılacaktır ve bu topraklarda Ali Tatarlar asla bitmeyecektir" dedi.

Konuşmaların ardından Ali Tatar'ın mezarına karanfil bırakıldı, dua edildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız