birgün

29° AÇIK

Yardım ettiği Yunus Emre Çakır tarafından cinsel saldırıya maruz bırakılan Gamzenur ilk kez konuştu

Bursa'da yolda yaralı olarak görüp, yardım ettiği Yunus Emre Çakır’ın cinsel saldırısına maruz bırakılan Gamzenur A., ilk kez konuştu. Gamzenur, Yunus Emre Çakır'ın tutuklu yargılanmasını istedi.

KADIN 31.07.2020 17:47
Yardım ettiği Yunus Emre Çakır tarafından cinsel saldırıya maruz bırakılan Gamzenur ilk kez konuştu
Abone Ol google-news

Bursa'da yolda yaralı olarak görüp, yardım ettiği Yunus Emre Çakır’ın cinsel saldırısına maruz bırakılan Gamzenur A., ilk kez konuştu. 9 aydır psikolojik tedavi gördüğünü belirten Gamzenur, Yunus Emre Çakır’ın tutuklanmaması nedeniyle kendini güvende hissetmediğini belirtti.

Olay, 6 Kasım 2019 tarihinde merkez Osmangazi ilçesi Emek Mahallesi’nde meydana geldi. Gamzenur A., yaya olarak evine giderken yolda yaralı Yunus Emre Çakır’ı gördü. Gamzenur A., kendisinden yardım isteyen Yunus Emre Çakır’ı yakındaki özel bir hastaneye götürdü. Hastaneden çıktıktan sonra Yunus Emre Çakır ile Gamzenur A. bir süre birlikte yürüyüp, sohbet etti. Yunus Emre Çakır, evinin önüne geldiğinde, Gamzenur A.'yı ağzını kapatıp, sürükleyerek içeriye götürdü.

Kendisine 3 kez cinsel saldırıda bulunulduğu söyleyen Gamzenur A., sabah saatlerinde Yunus Emre Çakır’ın bir boşluğundan yararlanarak, evden kaçtı. Gamzenur A., bir süre sonra Emek Polis Merkezi'ne giderek, şikayetçi oldu. Şikayet üzerine gözaltına alınan Yunus Emre Çakır, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Yunus Emre Çakır, çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

'BAĞIRDIM AMA SESİMİ KİMSE DUYMADI'

Olayın ardından savcılıkta ifade veren Gamzenur A., "Yunus Emre Çakır’ı yolda yaralı gördüm, yardım ettim. Hastaneden çıktıktan sonra biraz yürüdük. Bir evin önüne geldiğimizde bana içeride bir şey olduğunu söyledi. Sonra aniden ağzımı kapatarak, beni apartmana sürükledi. Bağırdım ama kimse duymadı. Engel olmaya çalıştım, fakat gücüm yetmedi. Sabah saat 06.00 sıralarında bir boşluktan yararlanıp evden kaçtım. Beni evime kadar takip edip tehditlerine devam etti. Çok bağırdım ama kimse sesimi duymadı" dedi.

Yunus Emre Çakır ise savcılıkta verdiği ifadesinde suçlamaları reddetti.

Bursa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Yunus Emre Çakır hakkında 'Nitelikli cinsel saldırı ve cebir, şiddet, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçlarından 25 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ TOPLADI

Yunus Emre Çakır’ın tutuksuz yargılanmasına devam edilirken zor günler geçirdiğini söyleyen Gamzenur A., sesini duyurmak için yaşadıklarını bir sosyal medya hesabına yazdı. Sosyal medya hesabının Gamzenur A.’nın yazdıklarını paylaşmasının ardından birçok kişiden Yunus Emre Çakır’a tepki yağdı.

GAMZENUR İLK KEZ KONUŞTU

Gamzenur A. olayın ardından ilk kez konuştu. Yunus Emre Çakır’ın tutuksuz yargılanması nedeniyle korktuğunu belirten Gamzenur A., olayın ardından psikolojik tedavi gördüğünü söyledi. Gamzenur A., şöyle konuştu:

"Yaşadığım şeyi hiç kimsenin yaşamasını istemiyorum. Yaşadığım olay şikayetim üzerine yargıya yansıdı, o sebeple detaylı anlatamayacağım. Fail tutuksuz yargılanıyor ve yakın çevremde yaşıyor. O nedenle kendimin ve başka kadınların güvende olduğunu hissetmiyorum. Hayata ilişkin hayallerim, umutlarım, hedeflerim vardı, ama şu anda uyuyamıyorum. Toplu taşıma kullanamıyorum. Kalabalık alanlara karışamıyorum. Psikolojik tedavi görüyorum. Hayatımı, yaşadıklarımı yaşayan hiçbir kadın gibi planlamadığım bir gerçek. Failin tutuklanmasını ve başka kadınlara zarar vermesini engellemek istiyorum. Adalet istiyorum. Bu konuda ihmalkar davranan herkes hakkında gerekeni yapacağız."

yardim-ettigi-yunus-emre-cakir-tarafindan-cinsel-saldiriya-maruz-birakilan-gamzenur-ilk-kez-konustu-763098-1.

DURUŞMA 4 KASIM’DA

Gamzenur’un avukatı Ezgi Parıldar Beyaz ise, "Müvekkilimin yaşadığı olay, derin üzücü ve toplumu da kanatan bir konu. Bursa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde duruşma görülüyor. 4 Kasım'da ikinci celse görülecek. Pandemi sebebiyle duruşmalar yapılamadı. Bu nedenle ikinci celseyi bekliyoruz. Bizim amacımız sanığın tutuklu yargılanmasını sağlamak. Şu anda tutuksuz yargılanıyor. Sürecin takipçisi olacağız" dedi.

'GAMZENUR’UN YAŞADIĞI OLAYA ÖFKELİYİZ'

Gamzenur’a daima destek olduklarını belirten Bursa Kadın Meclisleri Temsilcisi Cemile Boncuk ise, şiddetin cinayetlerin durmasını istediklerini belirterek, "Gamzenin yaşadığı olaya elbette çok öfkeliyiz" diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun