birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 14.04.2021 09:32

Yardım halka değil yine vakıflara aktı

AKP’li Sancaktepe Belediyesi, 2020 yılında salgına rağmen yardım bütçesini azaltırken vakıf ve derneklere milyonlarca lira aktarıldı, reklam, tanıtım giderleri ile bayrak ve flama yaptırılması için milyonlarca lira harcandı.

Yardım halka değil yine vakıflara aktı

İsmail ARI

AKP’li Sancaktepe Belediyesi, koronavirüs salgınına karşın geçen yıl yurttaşlara yaptığı yardım bütçesini azalttı. Borç batağındaki belediyeler arasında yer alan Sancaktepe Belediyesi, bayrak, flama ve afişler için de milyonlarca lira harcamaktan, vakıf ve derneklere milyonları aktarmaktan ise geri durmadı.

AKP'li Belediye, 2019 yılında hane halkına yapılan yardımlar adı altında 7 milyon 514 bin TL harcarken bu rakam 2020 yılında 1 milyon 676 bin TL azalarak 5 milyon 838 bin TL’ye düşürüldü.

REKLAM VE BAYRAK BÜTÇESİ ARTTI

Sosyal yardımlar için ayırdığı bütçeyi azaltan Sancaktepe Belediyesi, reklam ve pankartlar için ise milyonlarca lira harcadı. Belediye, “Reklam ve tanıtım giderleri” adı altında, dijital baskı ve bez afişler için 3 milyon 461 bin 942 TL, bayrak ve flama için de 3 milyon 771 bin TL olmak üzere toplamda 7 milyon 233 bin harcadı.

Öte yandan belediye, borçları nedeniyle bankalara 16 milyon 174 bin TL faiz ödedi. Kar amacı gütmeyen kuruluşlar adı altında ise dernek ve vakıflarına 2 milyon 962 bin TL aktarıldı.

YARDIMLAR ARTMASI GEREKİRKEN DÜŞTÜ

“Pandemi döneminde sosyal yardımları arttırması gerekirken düşüren bir belediyecilik anlayışıyla karşı karşıyayız” diyen Sancaktepe Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi İlknur Ünlü, BirGün’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

yardim-halka-degil-yine-vakiflara-akti-864373-1.

"Pandemi süreciyle birlikte ekonomik şartlar ağırlaştı, işsizlik ve yoksulluk tarihi seviyelerine ulaştı, esnaf kepenk açamaz ve vatandaş evine ekmek götüremez duruma geldi. İstanbul'un yoksulluk haritasında başı çeken ilçeler içinde olmamamıza rağmen hane halkına yapılan yardımların düşürülmesini ve reklam yapmak için bu kadar büyük bir harcamanın yapılmasını yurttaşlarımızın vicdanına havale ediyoruz.

BAĞIŞLAR ARTTI AMA YARDIMLAR AZALDI

Sancaktepe Belediyesi’nde, 2019 yılında kişilerden alınan yardımlar 2 milyon 675 bin TL’den, 2020 yılında 8 milyon 919 bin TL’ye çıktığını görüyoruz ama buna rağmen yardım bütçesi azaldı. CHP'li belediyelerin aşevi paralarına yardım hesaplarına bloke koyan iktidar partisi, AKP'li belediyelerdeki bağış ve yardım toplamalara kayıtsız kalması çifte standartlı uygulamalarını, içinde bulundukları acziyeti ve samimiyetsizliği gösteriyor.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol