birgün

12° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 21.10.2020 18:14

Yardım paralarında usulsüzlük yapıldığını tespit eden Alman polisi camide arama başlattı

Berlin polisi, koronavirüs salgını için devletin verdiği yardımlarında usulsüzlük yapıldığı şüphesiyle Kreuzberg semtindeki bir cami ve bazı dükkanlarda arama yaptı.

Yardım paralarında usulsüzlük yapıldığını tespit eden Alman polisi camide arama başlattı

Almanya’nın başkenti Berlin’de polis ve savcılık, koronavirüs salgını yardımlarında usulsüzlük yapıldığı şüphesiyle Kreuzberg semtindeki bir cami ve bazı şirketlerde yaptığı aramalarda, 7 bin euro nakit, sabit diskler, bilgisayar ve dosyalara el konulduğu bildirildi.

BW Türkçe’nin haberine göre, altı farklı noktada arama yapan Savcılık, Twitter'dan yaptığı açıklamada şüphelilerin usulsüz olarak 70 bin euro “acil yardım” aldığının tespit edildiğini duyurdu.

Açıklamada ayrıca, yardımların Kreuzberg'deki bir caminin hesabına aktarıldığının belirlendiği ve soruşturmanın devam edeceği ifade edildi.

ÜÇ KİŞİ ARANIYOR

Koronavirüs salgını sırasında devletin verdiği destekten usulsüz olarak faydalanan üç kişinin de arandığı açıklandı. Berlin Emniyet Teşkilatı, söz konusu aramalara 150 polis memurunun katıldığını bildirdi.

Geçtiğimiz aylarda Berlin'de bir temizlik çalışanı Alman hükümetinin yardım programından altı ayrı usülsüz başvuru ile 77 bin 500 euro yardım aldığı için yargılanmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız