birgün

27° PARÇALI AZ BULUTLU

Yaren leylek 11'inci kez Türkiye'den göç etti

Bursalı balıkçı ile kurduğu dostluk belgesel olan Yaren Leylek 11'inci kez Türkiye'den sıcak diyarlara göç etti.

YAŞAM 06.09.2021 11:12
Yaren leylek 11'inci kez Türkiye'den göç etti
Abone Ol google-news

Bursalı balıkçı Adem Yılmaz ile kurduğu dostluk belgesel ve kitaplara konu olan Yaren leylek 11'inci kez Türkiye'den sıcak diyarlara göç etti. 5 aydır Eskikaraağaç'ta kalan Yaren leyleğin önümüzdeki sene gelip gelmeyeceği ise şimdiden merak konusu oldu.

11'inci kez Yaren'i Türkiye'nin tek leylek köyü olan Uluabat Gölü kıyısındaki Eskikaraağaç Mahallesi'nden uğurlayan sevenleri, son gelişinde 5, yavru dünyaya getiren leyleğin bir kez daha geri gelebileceğinden endişeli. 11 yaşın ortalama ömürleri 25 yıl ile 39 yıl arasında değişen leylekler için genç bir yaş olduğunu savunan uzmanlar ise Yaren leyleğin doğduğu topraklara Ulubat Gölü kıyılarına 11. kez geleceğinden emin.

yaren-leylek-11-inci-kez-turkiye-den-goc-etti-918388-1.

MASAL KİTAPLARINA KONU OLACAK HİKÂYE

Türkiye’nin Avrupa leylek köyleri ağına üye tek köyü olan Uluabat Gölü kenarındaki Eskikaraağaç’ta yaşayan balıkçı Adem Yılmaz ile bir leyleğin La Fontaine masallarını aratmayan dostluğu tam 10 yıldır devam ediyor.

Belgesellere konu olan hikaye bundan 10 yıl önce bir bahar sabahı Adem Yılmaz erkenden göle açılıp balık avladığı sırada kayığının ucuna bir leyleğin konmasıyla başladı. Adem Yılmaz kendisine hayli yakın duran bu leyleğin karnının aç olduğunu düşünür ve onu tuttuğu balıklarla besler. Ertesi gün Adem Yılmaz yeniden balığa çıktığında leylek tekrar gelir. Derken sonraki gün, bir sonraki ay ve bir sonraki yıl da gelip Adem Yılmaz'ın kayığına konar. Yaren leyleğin tam 10 yıldır her mart ayında köye göç ettiğinde ilk geldiği yer Adem Yılmaz'ın teknesi olur.

Her yıl Yaren leylek ile bir araya gelip yaklaşık günde 2 ile 4 saat arası zaman geçiren Adem Yılmaz ise endişeli bekleyişini şu sözlerle dile getiriyor:

"10 yıldır her sabah birlikte balığa çıkıyoruz. Her sonbaharda göç ederken içim burkuluyor. ‘Acaba seneye gelebilecek mi?’ diye. Ve her ilkbaharda yine gözümüz yolda onu bekliyoruz. Yolda başına bir şey gelir mi diye endişeleniyoruz."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun