birgün

19° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 13.08.2020 08:13

Yargı, RTÜK’ü durduruyor

Halk TV ve TELE 1’e verdiği ekran karartma cezasının durdurulmasıyla birlikte RTÜK’ün yanlı kararları yeniden tartışılmaya başlandı. Üst Kurul Üyesi Taşcı, mahkemelerin RTÜK’e çok açık mesaj verdiğini söyledi.

Yargı, RTÜK’ü durduruyor

Hüseyin Şimşek

Muhalif televizyon kanallarının ekranlarını karartan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) cezaları yargı tarafından durduruldu.

Üst Kurul Üyesi İlhan Taşçı, kararların oy birliği ile alınmasının önemine dikkat çekerek yargının, RTÜK’e kararlarıyla ilgili mesaj verdiğini ifade etti.


DİKKATLİ OLMAK ZORUNDALAR

Ankara 7’nci, 4’üncü ve 23’üncü İdare Mahkemeleri, RTÜK’ün Halk TV ve TELE 1 için verdiği ‘beşer gün yayın durdurma’ kararına yapılan itirazları haklı gördü. Mahkemeler, oy birliği ile verdikleri kararlarla ‘basın özgürlüğü’ hatırlatması yaptı.

Yandaş kanallardaki küfür, hakaret ve şiddet görüntülerine ceza vermek yerine muhalif kanallardaki siyasi eleştirileri cezalandıran RTÜK’ün bundan böyle daha dikkatli olması gerektiğini söyleyen Üst Kurul Üyesi İlhan Taşcı, “Engellenemeyeceklerini düşünerek karar verenlerin bundan böyle daha dikkatli olması gerekiyor. Verilen her hukuksuz karar için yargısal mücadelemizi sürdüreceğiz. Muhalif televizyon kanallarında yapılan siyasi eleştiriler, her koşulda cezalandırılıyor. Bu durumun yargı tarafından da fark edilmesi, bizim için sevindiricidir” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız