birgün

24° AÇIK

GÜNCEL 06.10.2018 09:13

Yargı yine sınıfta kaldı

Türkiye, yargı sistemine kişi başına ayrılan pay bakımından Avrupa’da son sıralarda. Türkiye’de yargı sistemine kişi başına 18,2 avro harcanıyor

Yargı yine sınıfta kaldı

Avrupa Konseyi’ne bağlı Avrupa Adaletin Etkinliği Komisyonu (CEPEJ) tarafından dün yayımlanan Avrupa Yargı Sistemleri raporuna göre, Türkiye’de yargı sistemine kişi başına sadece 18,2 avro harcanıyor. 2016 istatistiklerine dayalı rapora göre Türkiye bu meblağ ile 58,1 avro olan Avrupa ortalaması ve 52,7 avro olan Avrupa ortanca değerinin çok altında kalıyor. DW’nin haberine göre; bir önceki raporda Türkiye’nin kişi başına yargı sistemine ayırdığı bütçe 20,9 avro olarak açıklanmıştı.

Türkiye, Avrupa yargı sisteminde mahkeme vergileri ve harçlarından elde edilen gelirlerde ön sıralarda yer alıyor. Türkiye, yargılama giderlerinin ve harçlarının yargı sistemi bütçesi içerisindeki payı bakımından Avrupa genelinde Avusturya’nın ardından yüzde 62’lik oranla ikinci sırada bulunuyor. Bu oran bir önceki raporda Türkiye için yüzde 51 olarak belirtilmişti.

Türkiye hâkim, savcı ve avukat sayısı bakımından Avrupa ortalamasının alt sıralarında konumlanıyor. CEPEJ raporuna göre Türkiye’de 100 bin kişiye sadece 14 (profesyonel) hâkim düşüyor.

100 bin kişiye 6 savcı

Avrupa’da bir hâkim kariyer başında yılda ortalama brüt 50 bin 529 avro kazanıyor. Türkiye’de ise kariyer başında 24 bin 103 avro, yüksek mahkeme düzeyinde 44 bin 241 avro olarak gösteriliyor.

Türkiye, savcı sayısında da Avrupa ortalamasının gerisinde. Avrupa Konseyi ülkelerinde 100 bin kişiye ortalama 12 savcı düşerken, Türkiye’de bu sayı 6’yı geçmiyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız