birgün

12° KAPALI

GÜNCEL 08.04.2017 14:09

Yargıçlar Sendikası Başkanı Karadağ’a ‘Umut Nöbeti’ soruşturması

HSYK, Dündar ve Gül için Silivri Cezaevi önünde başlatılan Umut Nöbeti’ne katıldığı için Yargıçlar Sendikası Başkanı Karadağ hakkında soruşturma başlattı. Karadağ, “Yargıçlar Sendikası Başkanı olarak ülkemdeki hukuk ihlalleri beni ilgilendirir. Zira benim söz söyleme ödevim vardır” dedi.

Yargıçlar Sendikası Başkanı Karadağ’a ‘Umut Nöbeti’ soruşturması

UĞUR ŞAHİN / ugursahin@birgun.net

Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ hakkında, Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutukluluğu sırasında Silivri Cezaevi önünde başlatılan “Umut Nöbeti’ne” destek verdiği için Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından disiplin soruşturması başlatıldı.

HSYK’den Karadağ’a gönderilen soruşturma yazısında, Karadağ’ın Umut Nöbeti’ne katılmasının, ‘görevini doğru ve tarafsız yapamayacağı’ kanaati uyandırdığı iddia edildi. Soruşturma yazısında şu ifadelere yer verildi: “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme, devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama, silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme suçlarından İstanbul 7. Sulh Ceza Hâkimliğince tutuklanan ve Silivri Ceza İnfaz Kurumuna konulup, soruşturmaya konu olayın gerçekleştiği tarihte Cumhuriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni olan Can Dündar ile aynı gazetenin Ankara Temsilcisi olan Erdem Gül için Cezaevi yerleşkesi önünde sürdürülen nöbet eylemine 13/02/2016 tarihi öncesinde katılmak suretiyle isnat edilen suçlardan yargılanan sanıklara destek ziyaretinde bulunarak, görevinizi doğru ve tarafsız yapamayacağınız kanısı uyandırdığınız hususunda delil elde edildiğinden 2802 sayılı yasanın 82 ve devamı maddeleri gereğince, hakkınızda disiplin soruşturmasına geçilmiştir.”

Ülkemdeki hukuk ihlalleri beni ilgilendirir

Sosyal medya üzerinden bir açıklama yayımlayan Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ, HSYK’ye vereceği savunmasında, haksızlığa ve usulsüzlüğe değineceğini ifade etti. Karadağ, “HSYK tarafından hakkımda disiplin soruşturması başlatılmış. Şimdi savunmam isteniyor. Sizlere söylemek istediğim evrensel hukuk ilkelerine dayalı savunmam: Basın özgürlüğü benim haber alma hakkımın teminatıdır.Özellikle yoruma dayalı suçlarda tutuksuz yargılamak esastır. Herkes suçluluğu mahkeme kararı ile sabit olana kadar suçsuzdur. Yargıçlar Sendikası Başkanı olarak ülkemdeki hukuk ihlalleri beni ilgilendirir, ilgilendirmesi gerekir. Zira benim hukukun ne olduğunu takdir ve ihlali konusunda söz söyleme ödevim vardır” dedi.

Tek derdimiz hukukun üstünlüğü

“Bu soruşturma örgütlenme hakkına yapılan bir saldırıdır” diyen Karadağ, şöyle devam etti:
“Biz o ziyareti tek başımıza ve her zaman sorumluluklarımızı tek başımıza karşılayacağımızı bilerek yaptık.Bizim tek derdimiz demokrasi, hukukun üstünlüğü, yargının bağımsızlığı, eşitlik ve özgürlük ikliminin ülkemize egemen olması, adil yargılanma hakkının herkese ön koşulsuz tanımasıdır.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız