birgün

6° AÇIK

GÜNCEL 09.06.2015 20:11

‘Yargının erkek egemen bakış açısı’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Kav, “Nevin Yıldırım için istenen ceza, yargının erkek egemen bakış açısıdır” dedi

‘Yargının erkek egemen bakış açısı’

BURAK BUTUR

Isparta'nın Yalvaç ilçesinde kendisine silah zoruyla tecavüz eden Nurettin Gider'i av tüfeğiyle öldürdükten sonra başını keserek köy meydanına atan Nevin Yıldırım’a verilen mübbet hapis cezasını savcı az buldu. Ne “iyi hal” ne de “tahrik” indiriminin uygulandığı kararla ilgili Yargıtay’a başvuran Savcı Osman Çabuk, Yıldırım hakkında ağırlaştırılmış mübbet hapis cezası istedi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, ''Bu talep yargının erkek egemen bakış açısıdır'' değerlendirmesinde bulundu.

'CEZA HAFİFLETİLMELİ'
Kav, Nevin Yıldırım için istenen 'ağırlaştırılmış ömür boyu hapis' talebine ilişkin, ''Olay ilk vuku bulduğunda Nevin Yıldırım'ın cezasının hafifletilmesi için, Adalet Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile görüşmeler yaptık. Yıldırım'ın cezaevi koşullarından sağlıklı bir ortama geçmesi ve yaptığı eylemin meşru müdafaa olarak sayılması gerektiğini ifade ettik, hâlâ da ediyoruz'' diye konuştu.

‘MEŞRU MÜDAFAA'
Savcının Yıldırım ile ilgili ceza taleplerini erkek egemen bakış açısı olarak değerlendiren Kav sözlerini şöyle sürdürdü: ''Erkeklere uygulanan 'iyi hal' ve 'tahrik' indirimlerinden Nevin Yıldırım da yararlanmalıdır. Çünkü ezilen cinsiyetti ve bu bir meşru müdafadır. Şiddet gören bir kadına bile ceza veren yargı, erkek egemen bir tavırla ilerliyor. Erkeklere bol keseden ceza indirimi verilirken, kadınlar söz konusu olduğunda esirgemekten çekinmiyorlar.''

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız