birgün

10° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 24.08.2020 14:50

Yargıtay’dan emsal 'nikah vaadi' kararı

Resmi nikah vaadiyle kandırıldığını söyleyen kadının açtığı davada Yargıtay, davalı erkeğin manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Yargıtay’dan emsal 'nikah vaadi' kararı

Köy düğünü yapan ancak, birlikte olduğu erkeğin 'resmi nikah kıydıracağım' vaadini yerine getirmemesi üzerine şok yaşayan kadın, mahkemeye başvurdu. Tazminat talebi mahkemeden dönen kadına müjdeli haber Yargıtay'dan geldi. Yargıtay, davacı kadına manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

İHA’da yer alan habere göre, L.Ö. isimli kadın, akrabası olan G.A ile köy düğünüyle ‘evlendi’. G.A., resmi nikahın çalıştığı şehir merkezinde yapılacağını söyledi. Aradan geçen yıllara rağmen G.A., resmi nikah kıydırmadı. Geçimsizlik yaşayan çift ayrıldı.

G.A.'nın nikah vaadinde durmadığını, ailesinin evine gönderilerek mağdur olduğunu söyleyen, L.Ö., Asliye Hukuk Mahkemesi'nde maddi ve manevi tazminat davası açtı. Davalı G.A.’nın sözlerini tutmadığı, kendisine nikah kıymamasına rağmen başka bir kadınla resmi olarak evlendiğini belirten davacı kadın, toplum içinde itibarının zedelendiğini dile getirdi.

YARGITAY’DAN TAZMİNAT KARARI

Mahkeme, kadının düğün tarihinde reşit olduğu, nikah yapılmaksızın kendi iradesi ile evlenmeyi kabul ettiği gerekçesiyle tazminat talebini geri çevirdi. Kararı davacı kadın temyiz edince devreye Yargıtay 4. Hukuk Dairesi girdi.Emsal nitelikte bir karara imza atan Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, 3 sene birlikte yaşayıp resmi nikah yapılmamasını fırsat bilerek kadının eve gönderildiğine dikkat çekti.

Kararda; "Toplumun geleneksel yapısı ve tarafların yaşadığı sosyal çevre gözetildiğinde toplumda boşanan kadın damgasını taşımasına yol açacağından ortaya çıkan olgu davacının kişilik haklarına saldırıdır. Böyle bir durumun varlığı, davacının yeni bir evlilik yapmasını zorlaştıracağı gibi ileride yapacağı evliliklerde de aleyhine kullanılabileceği kaçınılmaz bir gerçektir. Aynı zamanda akraba olan taraflardan davalının davacının içine düşeceği bu durumu da gözeterek daha hassas davranması beklenmelidir. Davacının, davalı tarafından resmi nikah yapma vaadi ile kandırıldığı ve bunun etkisi altında fiziksel ve ruhsal olarak zarara uğratıldığı, bundan elem ve üzüntü duyduğunun kabul edilmesi ve davacının hukuka aykırı eylemden dolayı manevi dengesinin eski haline dönüşmesi, duygusal olarak tatmin edilmesi, zarar verenin de bir daha böyle bir eylemde bulunmaktan alıkonulması amacıyla uygun bir manevi tazminata hükmedilmesi gerekir. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir" denildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız