birgün

26° AÇIK

Yargıtay'dan mola kararı: Mola süresi, iş süresine dahil değil

Yargıtay, günde 11 saate kadar çalışan işçinin öğle molasının 1 saat, 11 saatten fazla çalışan işçilerin ise 1.5 saat öğle molası yapması gerektiğine hükmetti.

ÇALIŞMA YAŞAMI 30.12.2019 10:09
Yargıtay'dan mola kararı: Mola süresi, iş süresine dahil değil
Abone Ol google-news

Yargıtay, 11 saatten fazla çalışan işçinin 1.5 saat öğle molası yapması gerektiğine hükmetti.

İHA'nın haberine göre; İşten çıkarılan bir kişi, çalışma saatlerinin 8 saat olması gerekirken 12 saat çalıştırıldığını, hiçbir hakkının ödenmediğini iddia ederek dava açtı.

Zorla işten çıkartıldığını iddia eden işçi, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin ücreti ve fazla mesai ücreti alacaklarını istedi.

Davalı şirket avukatı ise davacı hakkında tutulan tutanakların hukuka uygun olduğunu, öğlen yemeği verilmediği iddiasının gerçek dışı olduğunu, 8 saatten fazla çalışma iddiasının gerçekle bağdaşmadığını öne sürdü. İş Mahkemesi, davanın kısmen kabülüne karar verdi.

"İşçilerden dinlemeden çalışması beklenemez"

İşçilerin öğle (ara) molası süresine dair tartışmaları sonlandıran Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, işçinin günlük iş süresi içinde kesintisiz olarak hiç ara vermeden çalışmasının beklenemeyeceğine işaret etti. Gün içinde işçinin yemek, çay, sigara gibi ihtiyaçlar sebebiyle ya da dinlenmek için belli bir zamana ihtiyacı olduğunun vurgulandığı kararda, şu ifadeler kullanıldı:

"Yasada, ara dinlenme süresi, günlük çalışma süresine göre kademeli bir şekilde belirlenmiştir. Buna göre dört saat veya daha kısa süreli günlük çalışmalarda ara dinlenmesi en az on beş dakika, dört saatten fazla ve yedi buçuk saatten az çalışmalar için en az yarım saat ve günlük yedi buçuk saati aşan çalışmalar bakımından ise en az bir saat ara dinlenmesi verilmelidir."

"Çalışma süresi 11 saati geçemez"

Kararda, "Uygulamada yedi buçuk saatlik çalışma süresinin çok fazla aşıldığı günlük çalışma sürelerine de rastlanılmaktadır. İş Kanununun 63'üncü maddesi hükmüne göre, günlük çalışma süresi on bir saati aşamayacağından, 68'inci maddenin belirlediği yedi buçuk saati aşan çalışmalar yönünden en az bir saatlik ara dinlenmesi süresinin, günlük en çok on bir saate kadar olan çalışmalarla ilgili olduğu kabul edilmelidir. Günde on bir saate kadar olan (on bir saat dahil) çalışmalar için ara dinlenmesi en az bir saat, on bir saatten fazla çalışmalarda ise en az bir buçuk saat olarak verilmelidir." ifadeleri kullanıldı.

"11 saatten fazla çalışmalarda 1,5 saat mola gerekir"

İş Kanununa İlişkin Çalışma Süreleri Yönetmeliği'nde ara dinlenme süresinin çalışma süresinden sayılmayacağı belirtilen kararda, "Somut uyuşmazlıkta davacı dava dilekçesinde günde 12 saat çalıştığını iddia etmiş, davacı şahitleri de bu çalışma süresini doğrulamışlardır. Hükme esas alınan bilirkişi raporunda davacının günde 12 saat çalıştığı kabul edilmiş ise de ara dinlenme süresinin 1 saat olarak düşüldüğü görülmüştür. 11 saatten fazla çalışmalarda 1,5 saat ara dinlenmesi düşülmesi gerekir. Buna göre, günlük 10,5 saat çalışma ile 6 günde 63 saat çalışma ve haftalık 18 saat fazla mesai hesaplanması gerekirken, 1 saat ara dinlenmesi düşülerek haftalık 21 saat fazla mesai hesabı yapılması hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir. Temyiz olunan kararın bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir." denildi.

Çalışma saatine göre ara izin

4 saat veya daha kısa süreli işlerde 15 dakika.

4 saatten 7.5 saate kadar süreli işlerde 30 dakika.

7.5 saatten fazla süreli işlerde 1 saat.

11 saat süreli işte 1 saat.

11 saatten fazla süreli işte 1.5 saat.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol